Karnety na basen dla pracowników
Pytanie:
"Jakie mogą być skutki podatkowe (pit, cit, vat) i ewentualnie zus dla firmy i pracownika z tytułu wykupionego przez spółkę z o.o. karnetu na basen? Czy zakup taki musi być dokonany z funduszu socjalnego w całości czy w części czy też można dokonywać go bez udziału w tym funduszu socjalnego? 2. Jak tworzy się fundusz socjalny w sp. z o.o., która zatrudnia 6 osób? Czy można taki zakup potraktować jako upominek dla kontrahenta? i jakie mogą być tego skutki podatkowe dla firmy oraz dla tego kontrahenta? "
Odpowiedź prawnika: Karnety na basen dla pracowników
Zakup karnetu na basen dla pracownika mieści się w zakresie działalności socjalnej zdefiniowanej w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych, stanowiąc działalność sportowo – rekreacyjną (art. 2 pkt 1 ustawy zfśs). Może być zatem finansowana, w całości lub w części, z ZFŚS.
Z punktu widzenia pracownika wartość karnetu stanowi przychód ze stosunku pracy (art. 12 updof). Co do zasady wartość nieodpłatnego świadczenia na rzecz pracownika odpowiednio zwiększa jego przychody ze stosunku pracy, co znajduje odzwierciedlenie w zwiększeniu podstawy opodatkowania. Zwiększenie przychodów z pracy zwiększy również podstawę obliczenia składek na ZUS (art. 18 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).
Jeżeli jednak karnet finansowany jest w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, zastosowanie znajdzie art. 21 art. 1 pkt 67 updof, zgodnie z którym od podatku dochodowego zwolniona jest wartość rzeczowych świadczeń sfinansowanych w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym 380 zł. Podkreślić jednak należy przy tym, że warunkiem zwolnienia jest finansowanie karnetu w całości ze środków zfśs – przy finansowaniu częściowym omawiany przepis nie będzie mieć zastosowania.
Dla pracodawcy sam wydatek na karnet, jako wydatek pracodawcy na działalność socjalną, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów (art. 16 pkt 45 updop). Jeżeli świadczenie finansowane jest z zfśs, taka forma działalności socjalnej znajdzie pośrednie przełożenie na przychód spółki, gdyż kosztem uzyskania przychodu będzie odpis podstawowy na zfśs.
Odnośnie kwestii podatku VAT, pracodawca nie będzie mógł odliczyć podatku naliczonego przy zakupie karnetu, gdyż prawo odliczenia przysługuje tylko w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy VAT).
Pracodawca powinien uwzględnić ten dodatkowy przychód pracownika przy wykonywaniu swych obowiązków płatnika (w podatku dochodowym od osób fizycznych jak i składek ZUS).
Zakup karnetu dla pracownika nie można traktować jako upominku dla kontrahenta, stanowi ono świadczenie pracodawcy na rzecz pracownika mieszczące się w ramach działalności socjalnej.
Prosimy także o zapoznanie się z treścią artykułu
Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?