Eksmisja byłej żony
Pytanie:
"Mój narzeczony rozwiódł się w ubiegłym roku. Wyrok sądowy jest prawomocny. Rozwód przeprowadzono bez orzekania o winie. Z małżeństwa nie było dzieci. Była żona pracuje na umowę o prace na czas nieokreślony. W bieżącym roku zakupiła mieszkanie. Mieszkanie odebrała w kwietniu br. Niestety są problemy z wyprowadzeniem się z mieszkania mojego narzeczonego, w którym mieszkali. Prawnie mieszkanie należy do rodziców mojego narzeczonego. Była żona jest już wymeldowana. Czy można nakazać jej eksmisję? Czy może posiadacie państwo wzór takiego dokumentu?"
Odpowiedź prawnika: Eksmisja byłej żony
Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż była żona Pani narzeczona zamieszkuje lokal, do którego nie posiada tytułu prawnego. A skoro tak, to oczywiście ma obowiązek opuścić ten lokal dobrowolnie (zakładamy, iż pomimo, iż byli małżonkowie korzystali z tego lokalu na zasadzie „użyczenia” od rodziców, to sąd orzekając rozwód nie wypowiedział się na temat wspólnie zajmowanego do tej pory mieszkania).
Jeżeli jednak była żona Pani narzeczonego nie opuści lokalu dobrowolnie najlepiej w pierwszej kolejności wezwać ją pisemnie do opuszczenia lokalu, argumentując to brakiem tytułu prawnego do lokalu pod rygorem wystosowania pozwu o eksmisję. Skoro właścicielami są rodzice Pani narzeczonego, to oni powinni dochodzić opróżnienia lokalu. Jeżeli pomimo pisemnego wezwania lokal nie zostanie opuszczony, kolejnym niezbędnym krokiem będzie złożenie pozwu o eksmisję.
Prosimy także o zapoznanie się z odpowiedzią. Na naszych stronach zamieszczony jest ponadto wzór Pozew o eksmisję
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?