Prawo mieszkaniowe: Ochrona lokatorów - Porady prawne

Eksmisja samotnej matki z dziećmi

Matka samotnie wychowuje 5- ciorga dzieci (tylko jedno dziecko jest pełnoletnie). Były mąż nie płaci zasądzonych alimentów. świadczenie wypłacane było przez Fundusz Alimentacyjny. Matka z dziećmi (...)

Pokwitowanie za zapłacony czynsz

Przed rokiem zawarłem umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony z osobą fizyczną, będącą właścicielem tejże nieruchomości. Umowa przewiduje możliwość jej wypowiedzenia z zachowaniem jednomiesięcznego (...)

Odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokalu

Lokator ma już wyrok eksmisyjny i teraz przestał płacić odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego. Jak go teraz pozwac do sadu o ta zapłate, Czy wysłać mu najpierw wezwanie żeby w (...)

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

Wypowiedziałam umowę najmu lokalu z zachowaniem przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów. Sprawa o eksmisję może trwać latami. Jeżeli sąd pozew oddali na przykład po 2 latach od (...)

Wygaśnięcie umowy najmu. Co mogę zrobić, aby najemca opuścił lokal ?

Jestem właścicielem mieszkania, które wynająłem na czas oznaczony. Umowa najmu zawarta na czas oznaczony wygasła. W związku z powyższym zwróciłem się do najemcy, aby wyprowadził się z wynajmowanego (...)

Lokal zamienny

Jakie warunki musi spełnić lokal zamienny?

Koszty najmu

Najemca oprócz czynszu musi dodatkowo płacić za wodę i ścieki oraz wywóz smieci.Za co najemca jeszcze dodatkowo powinien płacić ? (np. czy za oswietlenie klatki schodowj, za dozorcę itp)

Eksmisja a prawo do lokalu socjalnego

Jakim osobom nie można odmówić prawa do lokalu socjalnego?

Eksmisja z lokalu socjalnego

Czy w przypadku eksmisji z lokalu socjalnego eksmisja odbywa się 'na bruk'?

Prawa dziecka do mieszkania lokatorskiego

W przydziale mieszkania spółdzielczo- lokatorskiego podkreślono, iż dziecko ma obowiązek w nim zamieszkać. Tym samym oznacza to, że prawo do tego mieszkania posiada. W chwili obecnej dziecko uzyskało (...)

Przyznanie lokalu zastępczego

W jakich przypadkach lokatorowi należy zapewnić lokal zastępczy?

Definicja lokatora

Kto jest lokatorem w rozumieniu prawa?

Przekształcenie lokalu socjalnego w lokal komunalny

Czy prawo przewiduje możliwość przekształcenia lokalu socjalnego w komunalny?

Przesłanki otrzymania lokalu socjalnego

Jakie warunki należy spełnić, żeby otrzymać od gminy lokal socjalny?

Wartość odtworzeniowa lokalu, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów

Czym jest wartość odtworzeniowa lokalu, o której mowa w ustawie o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego?

Lokator według ustawy o ochronie praw lokatorów

Kto jest lokatorem w świetle przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów?

Obowiązki lokatora w zakresie stanu higieniczno-sanitarnego wynajmowanego lokalu

W jaki sposób ustawa o ochronie praw lokatorów określa obowiązki lokatora w zakresie stanu higieniczno-sanitarnego wynajmowanego lokalu?

Eksmisja osób obłożnie chorych, lokal zastępczy

Mój ojciec jest ciężko chory, lokal który zamieszkuje zostanie zlicytowany przez komornika a on sam czeka na eksmisje. Czy przysługuje mojemu ojcu lokal zastępczy?

Sprzeciw lokatora przeciwko podniesieniu czynszu poniżej 3% dotychczasowej opłaty

Czy lokator kamienicy prywatnej, który na podstawie umowy cywilno-prawnej jest najemcą lokalu, może sprzeciwiać się podniesieniu czynu, które nie przekracza 3% dotychczasowej wysokości? Jeśli tak (...)

Zmiana sposobu ogrzewania lokalu komunalnego

We wspólnocie mieszkaniowej, w której gmina ma swoje udziały właściciele postanowili dokonać zmiany sposobu ogrzewania lokali. Dotychczasowe ogrzewanie zasilane z sieci miejskiej postanowili zmienić (...)

Przydział mieszkania a jego powierzchnia

W przypadku przydziału lokalu przez gminę decydująca jest powierzchnia mieszkalna lokalu, na który zawarta zostanie umowa najmu lokalu. Ostatnio spotkałam się z przypadkami, że definicja powierzchni (...)

Eksmisja osoby powyższej 75 roku życia

Komornik wystąpił do gminy z roszczeniem wskazania lokalu socjalnego dla 81-letniej kobiety celem realizacji wyroku sądu (wyrok z 2009 roku) o eksmisję z lokalu. Czy można wykonać eksmisję osoby (...)

Opłaty niezależne od właściciela - podwyżka

Posiadam mieszkanie i stosunek najmu z lokatorem kwaterunkowym (w trakcie wypowiedzenia). Nie chcę w chwili obecnej podnosić czynszu, ale wzrosły ostatnio opłaty niezależne ode mnie - na rzecz wspólnoty (...)

Żądanie opuszczenia lokalu przez byłą żonę i dziecko

Jestem właścicielem lokalu mieszkalnego, który nabyłem przez zawarciem związku małżeńskiego. Z tego co wiem lokal ten należy do mojego majątku osobistego . Obecnie rozwiodłem się z żoną. (...)

Zaległość w spłacie czynszu a minimalny termin wypowiedzenia

Czy w przypadku zaległości w spłacie czynszu obowiązuje mnie ( właściciela lokalu) 3 miesięczny minimalny termin wypowiedzenia? Co w sytuacji, gdy wypowiedziałem umowę z natychmiastowym skutkiem?

Ścianka działowa w mieszkaniu w najmie

Państwo X są po rozwodzie, posiadają umowę najmu lokalu komunalnego o powierzchni użytkowej 28m2 i powierzchni mieszkalnej 19m2. Ponieważ nie ma dokonanego podziału majątku - Pan X wystąpił do (...)

Wezwanie gminy w sprawie o odszkodowanie

Właściciel lokalu wytoczył przeciwko panu X powództwo o eksmisję. Uczestnikiem postępowania była gmina miejska. W wyroku sąd nakazał eksmisję i nadał rygor natychmiastowej wykonalności, jednakże (...)

Rozwiązanie polubowne umowy najmu

Wynajmuję mieszkanie. Najemca nie zapłacił czynszu za pełne 3 okresy. Chciałbym w sposób polubowny rozwiązać umowę z Najemcą. Czy możliwe jest rozwiązanie umowy w sposób polubowny - za porozumieniem (...)

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu

Wynajmuję mieszkanie na podstawie umowy najmu zawartej na czas określony 1 roku. W umowie istnieją zapisy, że wynajmujący ma prawo wypowiedzieć umowę ze skutkiem na koniec miesiąca jeśli najemca (...)

Eksmisja najemcy - Jak mogę go usunąć z mieszkania niepłacącego najemcę i odzyskać pieniądze?

Jestem właścicielem mieszkania, które wynająłem małżeństwu z dzieckiem. Od trzech miesięcy nie otrzymuję zapłaty za wynajem, nie mogę dostać się do mieszkania gdyż nowy lokator zmienił (...)

Problem z lokatorem - wymiana szyby

Jestem właścicielem domu. Dom jest własnością prywatną. Zbudowany w 1938 r. Od 1945 r. - przymusowy lokator z tzw. \"decyzji administracyjnej\". Lokator mieszka sam w 2 pokojach i kuchni o łącznie (...)

Skuteczność wypowiedzenia czynszu najmu lokalu

Dwukrotnie wysłałem do najemcy list polecony z potwierdzeniem odbioru, dotyczący podwyżki czynszu najmu lokalu mieszkalnego. I dwukrotnie otrzymałem zwrot listu. Wiem, że najemca celowo nie odbiera (...)

Wymeldowanie córki z domu

Mój mąż postanowił (sam, bez mojej zgody), że jeżeli moja córka (nie jest jego dzieckiem) ukończy 18 lat wymelduje ją z naszego wspólnego domu (kupiliśmy go jeszcze przed ślubem po połowie). (...)

Przejęcie budynku a prawa najemcy

Spółdzielnia Mieszkaniowa chce nieodpłatnie przekazać na rzecz gminy budynek mieszkalny wraz z mieszkańcami. W budynku tym część osób posiada prawomocne wyroki sądowe o eksmisje z prawem do lokalu (...)

Wypowiedzenie umowy najmu lokalu kwaterunkowego

Mój Tata jest właścicielem prywatnego domu wybudowanego jeszcze przed II wojną światową. Po wojnie zostali przydzieleni do 2 mieszkań lokatorzy kwaterunkowi, którzy są bezczelni twierdzą, że (...)

Mieszkanie służbowe po ustaniu stosunku pracy

Były pracownik wynajmuje mieszkanie służbowe, chociaż w umowie najmu znajduje się zapis, że po rozwiązaniu umowy o pracę, najemca będzie musiał mieszkanie opuścić. W jaki sposób właściciel (...)

Odstępne za mieszkanie czynszowe

Uzyskana z ogłoszenia oferta wynajmu mieszkania w kamienicy obejmowała opłatę warunkującą zawarcie umowy najmu. Jednak opłaty tej żąda osoba, która tylko pośredniczy w zawieraniu umowy najmu, (...)

Wypowiedzenie umowy najmu

Wynajęliśmy prywatnie mieszkanie, podpisując umowę na rok z możliwością wypowiedzenia tylko w wypadku złamania jej postanowień przez którąś ze stron. Najemcy jednak postanowili się wyprowadzić (...)

Wysokość kaucji w umowie najmu mieszkania

Lokator na umowie terminowej jednego roku z wypowiedzeniem jednego miesiąca przez każdą stronę, z możliwością wznowienia na następny rok, notorycznie zalega z czynszem do trzech miesięcy. Lokator (...)

Ustawa o ochronie lokatorów a wynajem prywatny

Chcę wynająć swoje mieszkanie młodej rodzinie. Słyszałem, że w związku z ustawą o ochronie lokatorów, w pewnych wypadkach może być problem z \"rozstaniem się\" z najemcą, obowiązek wskazania (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika