Wymeldowanie córki z domu

Pytanie:

"Mój mąż postanowił (sam, bez mojej zgody), że jeżeli moja córka (nie jest jego dzieckiem) ukończy 18 lat wymelduje ją z naszego wspólnego domu (kupiliśmy go jeszcze przed ślubem po połowie). Nadmieniam, że córka się jeszcze uczy. Czy ma prawo wymeldować moją córkę bez mojej zgody."

Odpowiedź prawnika: Wymeldowanie córki z domu

Zgodnie z przepisem art. 15 ustawy z dnia 10 kwietbia 1974r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych do wymeldowania może dojść w wypadku, gdy dana osoba opuszcza miejsce swojego pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 3 miesiące. Jeżeli dana osoba opuszcza miejsce swojego zamieszkania, można doprowadzić do wymeldowania jej z urzędu. W tym celu należałoby złożyć wniosek do stosownego wydziału w gminie, przedstawiając jednak dowody, które wskazują na to, że dana osoba faktycznie opuściła lokal.  Uprawnionym do złożenia takiego wniosku jest także współwłaściciel- oznacza to, że przy spełnieniu pozostałych przesłanek Pani mąż mógłby taki wniosek złożyć.

Jeżeli dana osoba dalej mieszka w lokalu, by ją wymeldować należy najpierw doprowadzić  do opuszczenia przez nią lokalu poprzez eksmisję (o ile są ku temu przesłanki czyli gdy dana osoba przebywa w lokalu bez tytułu prawnego- a w niniejszej sytuacji warunek ten nie zachodzi).

Odpowiadając na Pani pytanie, należy wskazać, że przede wszystkim mąż nie ma prawa wymeldować córki bez jej zgody.

Przypominamy przy tym, że na rodzicach ciąży wobec dzieci obowiązek alimentacyjny, związany nie tylko z dostarczaniem środków utrzymania i wychowania, ale także zapewnienia zamieszkania. Nie ma przy tym znaczenia okoliczność, że córka stanie się pełnoletnia. Obowiązek troski o dobro dziecka wraz z zobowiązaniem do alimentacji nie ustają w szczególności, że córka nadal się uczy i wymagać będzie dostarczania jej środków utrzymania. „Dostarczanie środków utrzymania" to w powszechnym rozumieniu tego wyrażenia zaspokajanie normalnych, bieżących potrzeb uprawnionego w postaci: pożywienia, ubrania, mieszkania, opału, niezbędnych przedmiotów umożliwiających przebywanie w środowisku i w rodzinie, leków itp. (tak Tadeusz Domińczyk w „Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Komentarz" Warszawa 2006, Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis).

Należy również wskazać na - potwierdzony m.in. orzeczeniem NSA z dnia 9 lipca 2003r., sygn. SA/Rz 2557/2002, LexPolonica 364337- charakter zameldowania: Instytucja zameldowania nie przesądza o prawie do lokalu, ani o uprawnieniu do przebywania w nim, które to uprawnienie jest pochodną tytułu do lokalu. Uprawnień tych można dochodzić w razie sporu na drodze postępowania przed sądem powszechnym.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Marta Dudziak 2017-01-30 12:12:09

    Witam mam poważny problem z moja matka. Mój tato zmarl 5lat temu od tego czasu utzrymuje caly dom sama z mezem. moja matka nie pracuje i do niczego sieniedoklada utrzymuje ja również. ostatnimi czasy matkastraszy ze mnie wymelduje bo to jej dom.prosze oporade co mam zrobić ponieważ nie wiem czy mam jakies prawa


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika