Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Pojęcie powierzchni mieszkalne w obecnym stanie prawnym występuje w kodeksie postępowania cywilnego. Zgodnie z art. 1046 § 6 tymczasowe pomieszczenie powinno:
Natomiast m.in. ustawa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego posługuje się pojęciem "powierzchnia użytkowa". Przez powierzchnię użytkową lokalu należy rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.
Zgodnie z ta ustawą zasady wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy powinny określać w szczególności:
Wydaje się, że skoro ustawa odnosząca się bezpośrednio do wynajmowania przez gminę lokali nakazuje różnicować je ze względu na ich powierzchnię użytkową, to właśnie powierzchnia użytkowa winna być decydująca. Należałoby zatem przez powierzchnię mieszkalną rozumieć powierzchnię użytkową lokalu.