Prawo mieszkaniowe: Pomoc państwa - Porady prawne

Lokal socjalny a wskazanie lokalu zastępczego

Uzyskałam wyrok o eksmisję dla lokatora z nieletnimi dziećmi. Sąd przyznał im prawo do lokalu socjalnego, na który niestety już dość długo czekają. Zamierzam wskazać eksmitowanej rodzinie (...)

Odszkodowanie za bezprawne zajmowanie lokalu socjalnego

Jakiej wysokości odszkodowanie obowiązana jest zapłacić osoba bezprawnie zajmująca lokal socjalny?

Kiedy udzielana jest bonifikata przy zakupie mieszkania komunalnego

W jakich sytuacjach właściwy organ może udzielić bonifikaty na wykup mieszkania komunalnego?

Nabycie w spadku mieszkania "z bonifikatą"

Moja znajoma, starsza kobieta, wykupuje mieszkanie komunalne (z bonifikatą) za 5% wartości. Chce je w momencie zakupu zapisać w testamencie dla mnie. Nie ma ona żadnej rodziny. Wiem, że nie można (...)

Zmiana sposobu ogrzewania lokalu komunalnego

We wspólnocie mieszkaniowej, w której gmina ma swoje udziały właściciele postanowili dokonać zmiany sposobu ogrzewania lokali. Dotychczasowe ogrzewanie zasilane z sieci miejskiej postanowili zmienić (...)

Przydział mieszkania a jego powierzchnia

W przypadku przydziału lokalu przez gminę decydująca jest powierzchnia mieszkalna lokalu, na który zawarta zostanie umowa najmu lokalu. Ostatnio spotkałam się z przypadkami, że definicja powierzchni (...)

Zwrot bonifikaty na lokal mieszkalny

Para będąca w konkubinacie nabyła od gminy w udziałach do ½ części lokal mieszkalny w roku 2008. Została im udzielona bonifikata. Jedna z osób pozostających w konkubinacie zbywa na rzecz (...)

Dodatek mieszkaniowy a użyczenie

Mieszkam w mieszkaniu udostępnionym mi przez znajomych, którzy mają do tego lokalu spółdzielcze własnościowe prawo. Mieszkam tam na zasadzie ustnej umowy o użyczeniu i opłacam czynsz. Chcę wystąpić (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika