Eksmisja z lokalu socjalnego

Pytanie:

"Czy w przypadku eksmisji z lokalu socjalnego eksmisja odbywa się 'na bruk'?"

Odpowiedź prawnika: Eksmisja z lokalu socjalnego

Prawo nie przewiduje możliwości eksmisji osoby zajmującej lokal bez tytułu prawnego, mówiąc potocznie, "na bruk". Nawet w sytuacji, w której sąd wyda wyrok nakazujący opróżnienie lokalu socjalnego, gmina będzie musiała wskazać pomieszczenie tymczasowe, do którego osoba eksmitowana będzie mógła się przenieść (podstawa prawna: art.1046 kodeksu postępowania cywilnego; dalej: kpc.)

Pomieszczenie tymczasowe, to, zgodnie z definicją zwartą w ustawie o ochronie praw lokatorów: pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane. Jest to więc standard bardzo niski.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika