Eksmisja z lokalu socjalnego

Pytanie:

Czy w przypadku eksmisji z lokalu socjalnego eksmisja odbywa się 'na bruk'?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Prawo nie przewiduje możliwości eksmisji osoby zajmującej lokal bez tytułu prawnego, mówiąc potocznie, "na bruk". Nawet w sytuacji, w której sąd wyda wyrok nakazujący opróżnienie lokalu socjalnego, gmina będzie musiała wskazać pomieszczenie tymczasowe, do którego osoba eksmitowana będzie mógła się przenieść (podstawa prawna: art.1046 kodeksu postępowania cywilnego; dalej: kpc.)

Pomieszczenie tymczasowe, to, zgodnie z definicją zwartą w ustawie o ochronie praw lokatorów: pomieszczenie nadające się do zamieszkania, posiadające dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem, oświetlenie naturalne i elektryczne, możliwość ogrzewania, niezawilgocone przegrody budowlane oraz zapewniające możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków, zapewniające co najmniej 5 m2 powierzchni mieszkalnej na jedną osobę i w miarę możności znajdujące się w tej samej lub pobliskiej miejscowości, w której dotychczas zamieszkiwały osoby przekwaterowywane. Jest to więc standard bardzo niski.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: