Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

Pytanie:

"Wypowiedziałam umowę najmu lokalu z zachowaniem przepisów Ustawy o ochronie praw lokatorów. Sprawa o eksmisję może trwać latami. Jeżeli sąd pozew oddali na przykład po 2 latach od wypowiedzenia, czy będzie to oznaczało, że przez te 2 lata osoba, zajmująca moje mieszkanie nie miała tytułu prawnego do lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego

Skoro - jak Pani twierdzi - wypowiedziała Pani najemcy lokalu umowę najmu lokalu w zgodzie z przepisami Ustaw z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego, najemca, który nadal zamieszkuje w przedmiotowym lokalu, zajmuje go bez tytułu prawnego od momentu upływu terminu wypowiedzenia mu umowy najmu.  W przypadku bowiem stosunku najmu zawiązanego między wynajmującym a najemcą tytułem prawnym istniejącym po stronie najemcy do zajmowania określonego lokalu jest właśnie umowa najmu. W momencie jednak, gdy umowa najmu costanie przez wynajmującego wypowiedziana zgodnie z wymogami przewidzianymi w powołanej wyżej Ustawie, wygaśnięcie tytułu prawnego najemcy następuje z chwilą upływu terminu wypowiedzenia umowy.

Zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego rodzi po stronie wynajmującego uprawnienie do wystąpienia na drogę sądową z powództwem o opróżnienie lokalu przez najemcę i wydanie go wynajmującemu (powództwo eksmisyjne). Zajmowanie jednak lokalu bez tytułu prawnego rodzi także skutki cywilnoprawne dla najemcy. Zgodnie bowiem z art. 18 Ustawy, osoby zajmujące lokal bez tytułu prawnego są obowiązane do dnia opróżnienia lokalu co miesiąc uiszczać odszkodowanie. Odszkodowanie to odpowiada wysokości czynszu, jaki właściciel mógłby otrzymać z tytułu najmu lokalu. Jeżeli odszkodowanie nie pokrywa poniesionych strat, właściciel może żądać od lokatora odszkodowania uzupełniającego. Osoby uprawnione zaś do lokalu zamiennego albo socjalnego, jeżeli sąd orzekł o wstrzymaniu wykonania opróżnienia lokalu do czasu dostarczenia im takiego lokalu, opłacają odszkodowanie w wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu, jakie byłyby obowiązane opłacać, gdyby stosunek prawny nie wygasł.

Ustawa przewiduje również, iż jeśli gmina nie dostarczyła lokalu socjalnego osobie uprawnionej do niego z mocy wyroku, właścicielowi przysługuje roszczenie odszkodowawcze od gminy na podstawie art. 417 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

 • A.M. 2022-01-07 22:45:12

  Właściciel dobrze działa. Ja realizuję wg prawa a lokatorzy bez umowy nadal zajmują moje mieszkanie i czuję ogromną bezradność. Zacząłem do pozwu o eksmisję.

 • ArturCwiek56 2019-07-15 13:18:05

  Robią co chcą w każdym Zarządzie lokali,tylko koperty dawać nic więcej.Macie przykład sprzedaży kamienic w Warszawie.Wałki w każdym większym mieście.Tym poważnie powinno zająć się CBA.Ceny wynajmu też absurdalne,za kawalerki po 1000zł,ludzie z długami nawet tyle pensji nie mają,nie mówiąc już aby dzieci robić.

 • anita 2019-06-21 18:09:35

  witam mam duzy kłopot jestem w ciężkiej sytuacji i nie wiem gdzie szukac pomocy otóż wynajmowaliśmy już kilka mieszkan i nigdy nie było zadnych kłopotów z płatnościami w ostatnim miejscu gdzie mieszkaliśmy po zakończonej umowie najmu właściciel stwierdził ze sprzedaje kamienice i nie będzie już po prostu przedłużał wiec się przenieslismy wynajelismy mieszkanie (obecne) partner zgubił portwel jakiś czas temu (zgłoszone na policji) poinformowaliśmy włascicielke ze w tym miesiącu spóżnimy się z czynszem i raczej nie wpłacimy całości bo z uwagi na zaistniałe okoliczności maz nie ma szans pracować a ona się z tym nie zgodziła najwyraźniej bo po weekendzie (dziś) nie pukając nawet rozwierciła zamek a raczek 3panowie którzy z nia byli i weszła do srodka jej ojciec zaczoł mnie znieważać oraz grozic szukac po rzeczach nagrywać mówic ze zabierze mi dziecko boze to było straszne ja wezwałam policje !!! a tu co przyjechali i nic nie zrobili nie przyjęli nawet mojego zgłoszenia ! chodz weszli mimo ze nie miałam wypowiedzenia najmu a za czynsz się spóźniam dziś 9 dzień to straszne wypowiedzenie ta pani wręczyła mi przy nich w trybie natychmiastowym i wręcz mnie zmusiła do podpisania jej i nie wiem co robic policja nie pomoze bo powiedzieli ze to nie ich sprawa i co więcej powiedziała właścicielce ze teraz w każdej chwili pod moja nieobecność może wejść i zmienić zamki a ja mam się z ta pania umawiać na odbiór moich rzeczy nie mam się gdzie i za co wynieść z dnia na dzień i nie wiem co robic proszę bardzo o pomoc! dodam ze umowę mam na czas określony jednego roku wynajęłam mieszkanie 21.04 co mogą zrobić jesli nie opuszczę mieszkania na czas? co moze policja i własciciel?

 • Piotr Prusak 2019-05-06 10:45:30

  Witam serdecznie . Od 30 lat mieszkam wUSA , wyjechalem w wieku 21 lat z zona . Problem polega na tym ze jak bylem dzieckiem moja babcia zapisala mi jako pierwszemu wnukowi polowe domu w którym mieszkalismy ,a druga polowe swojej corce a mojej matce i tak to bylo przez te lata ze rodzina i rodzice kozystali z mojej czesci domu i ziemi a dodam ze jest to w srodku miasta i wcale mi to nie przeszkadzalo placili za mnie podatki i robili oplaty za prad i gass , miedzy czasie rodzice wystawili na swojej czesci dzialki garze ktore potem przekrztalcili w sklep a nastepnie hurtownie (wszystko po cichu i nie legalnie nigdzie nie sa to zgloszone budynki jako pod sklepy a jedynie garze) i czerpali z tego tytulu kozysci majatkowe (tak przez ostatnie kiljanascie lat ) dodam ze ja z tego nic nie mialem , mama brala caly rent (ojciec zmarl) .Rok temu matka zmarla i zostawila testament w ktorym mnie wydziedzicza ze swojej polowy a druga polowe zapisuje bratu 2/3 i mlodszej siostrze 1/3 i na dodatek zostawila lokatorow w hurtowni . Jako ze Ja i Siostra zamieszkujemy na stale za granica brat Grzegorz od kilkunastu miesiecy zabiera caly czynsz nie dzielac sie z nikim .malo tego podnajmuję również moja czesc domu i ziemy tym samym ludzia i teraz moje pytanie jak mam sie pizbyc tych ludzi z mojego domu i ziemi ? I jak odzyskac chociaz czesc pieniedzy z ostatnich 16 miesiecy ktore przywlaszcza sobie brat (moge dodac ze mama zawsze zanizala kwote w US w Krakowie ) dziekuje . Piotr

 • Beata 2019-01-13 18:00:05

  Witam, mieszkam z chłopakiem w mieszkaniu po jego babci bez tytułu prawnego już 5 rok ponieważ nie chcą nam go przyznać,Mamy pokój z kuchnia i dwójkę dzieci chcielibysmy sie starac o zamiane mieszkania z jedna pania ktora chce sie zamienic na mniejsze a ona posiada dwa pokoje tylko nie wiemy czy to jest mozliwe ? Dziękuje Pozdrawiam

 • Rycho 2016-02-09 16:45:40

  Witam. Ja mieszkam w mieszkaniu bez tytułu prawnego od ponad dziesięciu lat.W miedzy czasie było pare umów między mną a głównym najemcą i ZGMK.Zamieszkałem w tym lokalu za pozwoleniem głównego najemcy pod warunkiem wyremontowania go od podstaw poniewarz było totalnie zdemolowane. Przed moim remontem stało puste ok.trzech lat,wcześniej równierz wynajmowane.Ogólnie najemca nie mieszka w tym lokalu ok.15 lat. Od pewnego czasu zrodziła się w nim i jego bracie chęć zysku,i jak to zrobić aby kupić ten lokal i z zyskiem odsprzedać.Kilka lat temu zamieścił nawet ogłoszenie o sprzedaży mieszkania nie bendąc jego właścicielem. Teraz podali mnie do sądu o eksmisję z powodu zajmowania lokalu bez tytułu prawnego.Ja mieszkam i utrzymuje to mieszkanie jedynasty rok nie zalegając z opłatami. Posiadam wszystkie rachunki i potwierdzenie wykonania remontu ze wszystkich lat. jakie mam szanse że mnie nie eksmitują. Pozdrawiam.

 • dorota 2014-08-15 16:43:24

  Witam,mam pytanie,czy zgodne jest wszystko,utrata Aktu najmu lokalu,ponieważ jak twierdzi Prezes Gminy,nikt nie odebrał pisma,które było 2-krotnie awizowane,po czym,na zapytanie,jak mogę odebrać Tytuł Prawny,w odpowiedzi usłyszałam,ze po spłacie zaległości.Chcę nadmienić,zaległosci były,z przyczyn długotrwałego bezrobocia,od zeszłego roku,jest ugoda,płatnosci na biezaco,oraz płatność również odnosnie mieszkania u komornika. Czy to wszystko jest zgodne z prawem? Dodam,ze mieszkanie jest bardzo zagrzybione,zawilgocone,ponieważ jest to poddasze,od roku 1995 ,ciagłe pisma do Prezesa o remont dachu,bez skutecznie,w tym grzybie mieszka moja córka,która z nie wiadomych przyczyn choruje 2 razy w msc.i dodatkowo ma Astmę,lekarze,twierdzą,ze to przyczyna grzyba,ja jestem chora od 1999 roku,na lekach,mąz jest jedynym zywicielem rodziny.Co mogę zrobić aby to zmienić?w tym roku odremontowano dach,ale mieszkanie jest nadal zagrzybiałe,a Prezes twierdi,ze nie ma pieniedzy na remont mieszkania.Moja córka nadal choruje,a na dodatek utrata Tytułu Najmu Lokalu,co mogę zrobić? gdzie pisać,szukać pomocy? Z poważaniem.N.Dorota

 • kasia 2013-12-29 16:57:58

  witam mam problem mieszkam z 2 dzieci w mieszkaniu gdzie mam meldunek na pobyt stały ale nie mam umowy najmu ponieważ w mieszkaniu które zajmuje nie miałam ciągłości w meldunku i po śmierci rodziców zastępczych gmina przysłała pismo iż mam zdać klucze i wynieść się w ciągu 30 dni oczywiście nie zrobiłam tego i po 2 miesiącach przysłali mi pismo o odszkodowaniu za zajmowanie lokalu bez umowy najmu chciałabym się dowiedzieć czy mam jakieś szanse na uzyskanie takiej umowy a zwłazcza że prawdopodobnie budynek będzie szedł do rozbiurki i zostanę z dziećmi na ulicy 1 dziecko ma 3latka a drugie 6 miesięcy czy mogą mnie wyrzucić na bruk

 • m 2012-02-02 15:57:34

  Rozumiem - zajmuję lokal bez tytułu prawnego (w zeszłym miesiącu dajmy na to wygasła umowa najmu) i właściciel nie wystąpił na drogę sądową tylko zmienił zamki w zajmowanym przeze mnie lokalu. Uniemożliwił dostęp do niego i wszystkich pozostawionych w nim rzeczy. Co zrobić w takiej sytuacji? Przecież jest to faktyczna eksmisja na bruk.

 • Jan P 2011-11-23 13:59:29

  Witam... no dobrze wszystko ale nic na temat praw lokatora? Mnie wyrzucono z lokalu bo byłem płatnikiem innym dali za darmo mieszkania,czyli wymuszenie zapłaty wyrokiem który zapadł w czasie kiedy byłem zagranią . No cóż zapłaciłem ..decyzją zarządu nakazano mi przywrócic tytuł najmu po wyroku eksmisji. Zmuszano mnie przez 3 lata do zawarcia umowy metrażowej której nie miałem i nie mam !!!Zawarłem te niekorzystna umowe nie miałem siły walczyć z urzedem . Nie przywrócono mi tytułu prawnego !? na nastepnym posiedzeniu zarządu. Tak mnie ukarano po 4 latach a następnie podniesiono mi czynsz 800 %. I to ma być demokracja i prawo ? co my tu za bzdury wypisujemy wszyscy ? i tak niczego nie zmienimy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika