Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Prawo najmu lokalu komunalnego stanowi składnik majątku wspólnego małżonków. Po rozwodzie prawo najmu mieszkania przysługuje nadal wspólnie małżonkom do czasu dokonania umownego bądź też sądowego podziału tego prawa. Nie zmienia tego faktyczny, fizyczny podział mieszkania w sposób opisany w przedmiotowej sprawie. Każda z osób na mocy umowy najmu ma prawo do korzystania z całego mieszkania i poprzez budowę ścianki działowej prawo to zostanie ograniczone.
Zarządca wyraził zgodę w imieniu gminy – właściciela nieruchomości. Jak najbardziej możliwe jest podzielenie jedynego pokoju. W tym zakresie nie ma sprzeczności z prawem, ponieważ gmina jako właściciel może co do zasady dokonywać w budynku przeróbek zgodnie z własnym uznaniem. Natomiast w praktyce jeden z małżonków może zablokować budowę ściany.
Na mocy art. 19 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego do ochrony praw lokatora do używania lokalu stosuje się odpowiednio przepisy o ochronie własności. Odesłanie do przepisów chroniących własność daje lokatorowi skuteczną ochronę przed naruszeniami jego praw (szczególnie przez osoby trzecie). Jest to także ochrona skuteczna wobec właściciela, oczywiście w granicach prawa lokatora.
Zgodnie z art. 222 § 2 k.c. przeciwko osobie, która narusza własność w inny sposób aniżeli przez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą, przysługuje właścicielowi roszczenie o przywrócenie stanu zgodnego z prawem i o zaniechanie naruszeń.
Dodatkowo kodeks cywilny wprowadza ochronę przed immisjami, wynikającą z art. 140 k.c. i n., zmierzającą do utrzymania standardu korzystania.
Lokator korzysta także z ochrony posesoryjnej – prawa do niezakłóconego posiadania przedmiotu najmu. Przeciwko temu, kto samowolnie naruszył posiadanie, jak również przeciwko temu, na czyją korzyść naruszenie nastąpiło, przysługuje posiadaczowi roszczenie o przywrócenie stanu poprzedniego i o zaniechanie naruszeń. Roszczenie to nie jest zależne od dobrej wiary posiadacza ani od zgodności posiadania ze stanem prawnym, chyba że prawomocne orzeczenie sądu lub innego powołanego do rozpoznawania spraw tego rodzaju organu państwowego stwierdziło, że stan posiadania powstały na skutek naruszenia jest zgodny z prawem.