Obowiązki lokatora w zakresie stanu higieniczno-sanitarnego wynajmowanego lokalu

Pytanie:

"W jaki sposób ustawa o ochronie praw lokatorów określa obowiązki lokatora w zakresie stanu higieniczno-sanitarnego wynajmowanego lokalu?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązki lokatora w zakresie stanu higieniczno-sanitarnego wynajmowanego lokalu

Przepisy ustawy o ochronie lokatorów wyraźnie stanowią, że najemca ma obowiązek utrzymywać lokal w odpowiednim stanie higieniczno-sanitarnym:

Art. 6b

Najemca jest obowiązany utrzymywać lokal oraz pomieszczenia, do używania których jest uprawniony, we właściwym stanie technicznym i higieniczno-sanitarnym określonym odrębnymi przepisami oraz przestrzegać porządku domowego.

W świetle tego uregulowania należy stwierdzić, iż wynajmujący może obciążyć najemcę kosztami zakupu adekwatnych do konkretnej sytuacji środków czystości, sprzątania wykonanego przez siebie bądź wynajętą do tego osobę. Oczywiście kwotę, którą wynajmujący zdecyduje się obciążyć najemcę należy miarkować odpowiednio do zaistniałego stanu, faktycznego zaniedbania mieszkania w momencie jego odbioru.

 

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika