Prawo mieszkaniowe: Ochrona lokatorów - Porady prawne (strona: 2)
Ustawa o ochronie lokatorów a wynajem prywatny
Chcę wynająć swoje mieszkanie młodej rodzinie. Słyszałem, że w związku z ustawą o ochronie lokatorów, w pewnych wypadkach może być problem z \"rozstaniem się\" z najemcą, obowiązek wskazania (...)
Parkowanie auta pod wpływem alkoholu na podwórku
Jestem najemcą lokalu mieszkalnego w prywatnej kamienicy. W ostatnim czasie kilkoro lokatorów urządza imprezy alkoholowe na terenie posesji trwające do późnych godzin wieczornych. W dniu dzisiejszym (...)
Natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu
Planuję zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony. W dotychczasowej umowie na czas określony zawarty był zapis o możliwości rozwiązania umowy przez wynajmującego w trybie natychmiastowym, (...)
Zasiedzenie
W mieszkaniu własności PKP, w którym ja i moja rodzina zamieszkuje od ponad 50 lat. Ja od ponad 30 lat ze stałym zameldowaniem z umową przepisaną na mnie niedawno po śmierci najbliższych. Zameldowana (...)
Tytuł prawny do zajmowanej kwatery wojskowej
Zamieszkuję wraz z pełnoletnim synem w mieszkaniu kwaterunkowym będącym w zasobach Wojskowej Agencji Mieszkaniowej . Lokal zajmuję jako wdowa po wojskowym otrzymując rentę rodzinną po zmarłym (...)
Minimalny okres trwania umowy
Wynajmuje lokal mieszkalny najemcy na okres minimalny 12 miesięcy przy czym po po upływie tego terminu chciałbym aby umowa najmu została automatycznie przekształcona w umowę na czas nieokreślony (...)
Nowy właściciel - możliwość podwyżki czynszu
Od 15 lat mieszam z rodziną w przedwojennej kamienicy w Warszawie. 15 lat temu bezgotówkowo dokonaliśmy zamiany mieszkania własnościowego 34 m na kwaterunkowe 64 m. W momencie zamiany i jeszcze przez (...)
Sprzedaż nieruchomości gminnej a przetarg
Mieszkam w budynku gminnym, chcę go kupić w trybie bezprzetargowym, ale Pan Burmistrz uparł się, iż da go na przetarg. Burmistrz nie wypowiedział umowy najmu, przesłał jedynie pismo, iż został (...)
Wstąpienie wnuka w stosunek najmu
Chciałbym zapytać o sytuację, w której było zamieszkiwanie osoby bliskiej (wnuczki) wraz z babcią w mieszkaniu komunalnym. Co dalej się stanie, gdy babcia zmarła? Gdzie mogę się udać aby umowa (...)
Eksmisja osób z prawem do lokalu socjalnego
Oczywiście hipotetycznie: jeśli mam dłużnika, który ma orzeczoną eksmisję z przysługującym prawem do lokalu socjalnego, to czy jest maksymalny okres, po którym gmina musi zaproponować zawarcie (...)
Wymeldowanie lokatorów jako nowy właściciel
Jestem właścicielem nieruchomości kupionej w roku 2009. Kupiłem dom z lokatorką i dwójką dzieci zameldowanych na pobyt stały. Czytałem artykuł ze jako nowy właściciel mam prawo domagać się (...)
Eksmisja z mieszkania emerytowanego policjanta
Mój tata jest emerytowanym policjantem, zamieszkuje od 25 lat w mieszkaniu funkcyjnym wraz z żoną, 10 lat temu bez żadnych wcześniejszych informacji z komendy stołecznej policji mieszkanie zostało (...)
Najem - konserwacja pieca kaflowego
Blisko 5 lat temu jako właściciel lokalu dokonałam remontu pieca kaflowego, z którego korzysta Najemca. W chwili obecnej Najemca rozpoczynając sezon grzewczy zorientował się, iż piec nie jest sprawny. (...)
Zły stan techniczny budynku a dziki lokator
Staramy się o zwrot wywłaszczonej nieruchomości. Jest to budynek parterowy. Obecnie ZGM wynajmuje znajdujące się w nim mieszkania 4 rodzinom. Starostwo przedstawiło nam operat szacunkowy, z którego (...)
Prawa właściciela i najemcy a remont lokalu
Na podstawie aktu notarialnego kupna nieruchomości sporządzonej przez notariusza z dniem 04.10.2007r. staliśmy się właścicielami lokalu mieszkalnego w pewnej kamienicy w R. Osoba mieszkająca w kamienicy (...)
Ochrona praw lokatorów
Jestem najemcą lokalu mieszkalnego należącego do gminy. Lokal wynajmuję na podstawie umowy najmu na czas nieokreślony. Jestem osobą samotną, a wynajmowany przeze mnie lokal składa się z 3 pokoi (...)
Administrowanie oraz sprzedaż udziałów w kamienicy
W ostatnim miesiącu moja rodzina na podstawie stwierdzenia nabycia spadku po nieżyjącej kuzynce nabyła udziały w kamienicy. Moja rodzina uprawniona do udziałów w kamienicy liczy 5 osób. Następna (...)
Eksmisja osób starszych z lokalu
Kupiłam mieszkanie z lokatorami. Jakie są ograniczenia, jeśli chodzi o eksmisję osób starszych? I z czego one wynikają?
Termin wydania lokalu po śmierci najemcy
W połowie stycznia tego roku zmarła jedna z moich lokatorek mieszkająca sama w zajmowanym przez siebie lokalu. O Pani śmierci poinformował mnie osobiście ale ustnie jej syn. Do dnia dzisiejszego (...)
Użyczenie a uciążliwy lokator
Siostrzeniec pomieszkuje bez zameldowania, nieodpłatnie, u mojej mamy. Jest ona właścicielem lokalu. Od pewnego czasu, delikatnie mówiąc, siostrzeniec nadużywa alkoholu. Czy jest jakaś procedura (...)
Awaria a lokal zamienny
Syndyk zakręcił mi wodę i odciął prąd w lokalu przeze mnie wynajmowanym, tłumacząc się poważną awarią. Rzekoma awaria miała miejsce w sobotę i pełnomocnik syndyka poinformował mnie, iż (...)
Opróżnienie lokalu mieszkalnego
Jako właściciel uzyskałam wyrok zaoczny w sprawie opróżnienia lokalu mieszkalnego przez lokatorkę zalegającą z czynszem. W treści wyroku jest zapis o nadaniu mu rygoru natychmiastowej wykonalności. (...)
Czynsz w nieruchomości gminy i osoby fizycznej
Jestem współwłaścicielem w 1/2 części własności kamienicy czynszowej. Właścicielem drugiej połowy jest gmina. W związku z tym, że obecnie czynsze w tej kamienicy są znacznie poniżej 3% wartości (...)
Unieważnienie wykupu mieszkania kwaterunkowego
W mieszkaniu kwaterunkowym babci zameldowany był wnuk (faktycznie nie mieszkał). Wnuk dał babci pieniądze, a ona wykupiła od miasta za 10% wartości rynkowej lokal (bo mieszkała tam powyżej 10 lat), (...)
Odcięcie wody przez wynajmującego lokal
Jestem właścicielem kamienicy w której znajduje się jeden lokal użytkowy. Lokator korzysta z lokalu użytkowego na ostatnim piętrze, z przeznaczeniem na pracownię plastyczną, na podstawie decyzji (...)
Zaleganie z czynszem a wypowiedzenie najmu lokalu
Moja matka postanowiła wynająć mieszkanie. Niestety nie podpisała umowy w formie pisemnej z najemcą. Najemca nie płaci od 3 miesięcy. Czy w związku z powyższym można przypuszczać, że została (...)
Ważność umowy najmu - pozbycie się lokatora
Maż podpisał umowę najmu mieszkania wchodzącego w skład wspólności majątkowej bez wiedzy (lub zgody) żony. W myśl kro umowa taka jest nieważna. Osoba wynajmująca nie miała wiedzy w tym względzie (...)
Wykonanie wyroku nakazującego eksmisje lokatora
Jestem w posiadaniu wyroku nakazującego eksmisję lokatora z lokalu mieszkalnego. Lokator odmówił przyjęcia wskazanego przeze mnie lokalu zastępczego. Nie chcę jednak dać za wygraną i będę próbować (...)
Umowy najmu a rozbiórka
Jestem współwłaścicielem osobnej kamienicy, w których 50% udziału posiada gmina, a pozostałą część posiada kilku współwłaścicieli. Zarządcą nieruchomości jest Zakład Komunalnych Zasobów (...)
Podwyżka czynszu najmu w lokalu mieszkaniowym
Miesiąc temu zakupiłem z bratem 230m2 kamienicę. W kamienicy znajduje sie 5 mieszkań, a czynsze klasyfikuje się na poziomie ok 120 zł/m-c. Łącznie roczny przychód z czynszów wynosi ok. 6.700 (...)
Godziwy zysk z najmu a podwyżka czynszu
Jeden z właścicieli kamienicy najpierw ją wyremontował, a potem podniósł lokatorom czynsz. Wynajmujący postanowił podnieść lokatorom czynsz o 100%, aby był on porównywalny z tym na wolnym rynku. (...)
Prawa lokatora mieszkania komunalnego
Pan X wynajmuje mieszkanie komunalne od 2006 roku. Lokal otrzymał w bardzo złym stanie technicznym. Przez okres grzewczy mieszkanie nie było ogrzane mimo posiadanej instalacji CO. Lokator wielokrotnie (...)
Eksmisja współlokatora
Córka mieszka wraz z byłym mężem, 11-letnim synem i bratem w lokalu kwaterunkowym, gdzie głównym lokatorem jest matka. Mieszkanie jest dwupoziomowe - córka z byłym mężem zajmują dwa pokoje i (...)
Wygaśnięcie najmu a podnajem
Osoba fizyczna zawiera umowę najmu z inną osoba fizyczną - mężczyzną. Z kolei ten mężczyzna podnajmie część mieszkania innej osobie - kobiecie z dzieckiem. Mężczyzna będzie zobowiązany do (...)
Termin opuszczenia użyczonego lokalu komunalnego
Od 11 lat jestem na stałe zameldowany w mieszkaniu komunalnym w X. Główny najemca nie jest ze mną spokrewniony. W ubiegłym tygodniu główny najemca bez porozumienia ze mną z mieszkania się wymeldował (...)
Czynsz w TBS
Obecnie w TBS stosowane są oprócz czynszu dodatkowe opłaty za konserwację anten zbiorczych i domofonów. Czy w związku z art. 2 ust.1 pkt 8a ustawy o ochronie praw lokatorów opłaty te należy włączyć (...)
Wypowiedzenie wysokości czynszu najmu
Jestem najemcą lokalu i mam umowę najmu zawartą na 3 lata, czyli na czas określony. Umowa powinna trwać jeszcze przez rok. Teraz wynajmujący poinformował mnie, że podwyższa mi czynsz od lipca. (...)
Wypowiedzenie wysokości czynszu
Jeden z moich lokatorów odmówił przyjęcia pisma zawierającego podwyżkę czynszu. Zamierzam owe pismo wysłać pocztą. Czy ustna odmowa lokatora jest ważna? Czy zakwestionowanie podwyżki nie przekraczającej (...)
Eksmisja z powodu generalnego remontu
Jako właściciel kamienicy wpisanej do rejestru zabytków w związku z bardzo złym stanem zabytkowej konstrukcji dachowej, po uzyskaniu zgody wydziału architektury i miejskiego konserwatora zabytków (...)
Najem związany ze stosunkiem pracy
Gmina ma prawo wydzielić z zasobu mieszkań komunalnych pulę mieszkań służbowych przeznaczonych dla osób niezbędnych dla gminy z tytułu wykonywanej pracy. Czy w przypadku ustania stosunku pracy (...)
Masz inne pytanie do prawnika?