Parkowanie auta pod wpływem alkoholu na podwórku

Pytanie:

"Jestem najemcą lokalu mieszkalnego w prywatnej kamienicy. W ostatnim czasie kilkoro lokatorów urządza imprezy alkoholowe na terenie posesji trwające do późnych godzin wieczornych. W dniu dzisiejszym jeden z nich w stanie wskazującym na dość znaczną zawartość alkoholu próbował przeparkować samochód z jednego miejsca na drugie tuż obok mojego pojazdu. Zaczął to robić tuż po tym jak wsiadłam do samochodu by móc udać się w drogę. Ruchy sąsiada były tak gwałtowne, mimo interwencji jego małżonki, że zmuszona zostałam do skierowania własnego pojazdu na teren placu przeznaczonego na zabawy dzieci. Jestem przekonana, że gdybym tego nie uczyniła, mój samochód zostałby uszkodzony. Dodam jeszcze, że wraz ze mną w samochodzie znajdowała się moja sześcioletnia córka, która trochę się wystraszyła. Zamierzam o sprawie poinformować zarządcę nieruchomości, ale obawiam się , że nie ma siły na tego lokatora. Problem stanowi fakt, iż jestem lokatorem i jednocześnie pracownikiem osoby sprawującej zarząd nad budynkiem. Czy pijany lokator narażając mnie na stłuczkę samochodową dopuścił się czynu karalnego? Co można z takim najemcą zrobić? W jaki sposób go zdyscyplinować? Dodam, że należy do osób, które dość często sprawiają problemy nie koniecznie związane z zakłócaniem miru domowego. "

Odpowiedź prawnika: Parkowanie auta pod wpływem alkoholu na podwórku

Jeśli chodzi o odpowiedzialność prawno-karną, to można powiedzieć, iż wskazana wyżej osoba mogła popełnić przestępstwo z art. 178a kodeksu karnego, bądź wykroczenie z art.

87 kodeksu wykroczeń (oba dotyczą prowadzenia pojazdu mechanicznego w ruchu drogowym po spożyciu alkoholu, różnica między przestępstwem a wykroczeniem leży w stężeniu alkoholu w wydychanym powietrzu). Nie stoi temu na przeszkodzie to, iż pojazd nie był prowadzony po drodze publicznej, a po parkingu. Przestępstwo określone w art. 178a § 1 (a także wykroczenie z art. 87 kw) może być popełnione w każdym miejscu, w którym odbywa się ruch pojazdów. Do karalności tego czynu nie jest wymagane, by pojazd mechaniczny był prowadzony na drodze publicznej (wyrok SN z 10 marca 1964 r., IV K 1296/61, OSNKW 1964, nr 10, poz. 152). W całej tej sytuacji występuje jednak problem dowodowy - nie sposób jest udowodnić teraz, po upływie czasu, że dana osoba była pod wpływem alkoholu (ani tym bardziej jakie było jego stężenie), nie zostało bowiem przeprowadzone badanie tej osoby alkomatem. Zatem nawet jeśli doszło tu do popełnienia przestępstwa, wykazanie tego przed sądem jest w tej sytuacji raczej niemożliwe.

Samo spowodowanie niebezpieczeństwa stłuczki dwóch samochodów nie stanowi zaś przestępstwa w rozumieniu polskiego kodeksu karnego (brak wyraźnego przepisu, który by penalizował takie zachowanie). Czynem karalnym jest jedynie spowodowanie niebezpieczeństwa katastrofy komunikacyjnej.

Jeśli chodzi o środki dyscyplinujące takiego lokatora (zakładam, iż jest to najemca lub posiadacz innego niż własność tytułu do zajmowania lokalu, nie zaś właściciel lokalu) to, osoba wynajmująca mu ten lokal, ma prawo najpierw upomnieć go pisemnie aby zmienił swoje zachowanie (polegające na wykraczaniu w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniącym uciążliwym korzystanie z innych lokali), a następnie, jeśli poprawa nie nastąpi rozwiązać umowę najmu z tym lokatorem z miesięcznym terminem wypowiedzenia (art. 11 ust. 1 pkt.1 ustawy o ochronie praw lokatorów). Inne niż wynajmujący osoby zamieszkujące w tym budynku (np.: najemcy inny lokali) mogą zaś domagać się sądowego rozwiązania stosunku prawnego na podstawie którego lokator zajmuje dane mieszkanie na podstawie art. 13 ust. 1 powyższej ustawy, jeśli lokator ten wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku (jako, że zdanie: „sprawiają problemy nie koniecznie związane z zakłócaniem miru domowego" brzmi dość enigmatycznie, trudno określić czy w tej sytuacji z rażącym bądź uciążliwym wykraczaniu przeciwko porządkowi domowemu - spełnienie tej przesłanki musi określić sąd w danym postępowaniu, przy czym prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości po parkingu na pewno przemawia za jej spełnieniem - tu oczywiście też należy pamiętać o wskazanych powyżej trudnościach dowodowych).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika