Natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu
Pytanie:
"Planuję zawrzeć umowę najmu mieszkania na czas nieokreślony. W dotychczasowej umowie na czas określony zawarty był zapis o możliwości rozwiązania umowy przez wynajmującego w trybie natychmiastowym, jeżeli najemca dopuści się rażącego nadużycia regulaminu spółdzielni. Czy podobny zapis (iż za rażące zakłócanie spokoju lub naruszenie regulaminu spółdzielni wynajmujący ma prawo rozwiązać umowę w trybie natychmiastowym) jest skuteczny w przypadku zawarcia umowy na czas nieokreślony? "
Odpowiedź prawnika: Natychmiastowe wypowiedzenie umowy najmu
Do opisanej przez Pana umowy najmu zastosowanie znajdzie ustawa o ochronie lokatorów. Stosownie do art. 11 tej ustawy, jeżeli lokator jest uprawniony do odpłatnego używania lokalu, wypowiedzenie przez właściciela stosunku prawnego może nastąpić tylko z przyczyn określonych w ust. 2-5 oraz w art. 21 ust. 4 i 5 tej ustawy. Wypowiedzenie powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie oraz określać przyczynę wypowiedzenia. Zgodnie z art. 11 ust. 2 tej ustawy, nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator pomimo pisemnego upomnienia nadal używa lokalu w sposób sprzeczny z umową lub niezgodnie z jego przeznaczeniem lub zaniedbuje obowiązki, dopuszczając do powstania szkód, lub niszczy urządzenia przeznaczone do wspólnego korzystania przez mieszkańców albo wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali. Tak więc w umowie nie można skutecznie wskazać, że w takiej sytuacji rozwiązanie umowy nastąpi w trybie natychmiastowym (umowa w tym zakresie powinna uwzględniać zapisy ustawy). W tym zakresie umowa nie może, na niekorzyść lokatora modyfikować ustawy.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?