Awaria a lokal zamienny
Pytanie:
"Syndyk zakręcił mi wodę i odciął prąd w lokalu przeze mnie wynajmowanym, tłumacząc się poważną awarią. Rzekoma awaria miała miejsce w sobotę i pełnomocnik syndyka poinformował mnie, iż usunie ją może w poniedziałek. Biorąc pod uwagę że mamy miesiąc grudzień i w/w lokal wynajmuje wraz z dziećmi, podjąłem decyzję zamieszkania na czas usunięcia awarii w hotelu, o nie gorszym standardzie jak wynajmowana nieruchomość. Na marginesie chciałbym powiedzieć, że o awarii nie zostałem poinformowany. Dopiero po interwencji policji w godzinach nocnych pan syndyk poinformował telefonicznie nas o tym, iż jest awaria. Czy będę mógł potrącić fakturę za najem, z fakturą hotelową?"
Odpowiedź prawnika: Awaria a lokal zamienny
Zgodnie z art. 10 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie Kodeksu cywilnego, w razie awarii wywołującej szkodę lub zagrażającej bezpośrednio powstaniem szkody lokator jest obowiązany niezwłocznie udostępnić lokal w celu jej usunięcia. Jeżeli lokator jest nieobecny lub odmawia udostępnienia lokalu, właściciel ma prawo wejść do lokalu w obecności funkcjonariusza Policji lub straży gminnej (miejskiej), a gdy wymaga to pomocy straży pożarnej - także przy jej udziale. Jeżeli otwarcie lokalu nastąpiło pod nieobecność lokatora lub pełnoletniej osoby stale z nim zamieszkującej, właściciel jest obowiązany zabezpieczyć lokal i znajdujące się w nim rzeczy do czasu przybycia lokatora; z czynności tych sporządza się protokół.
Po wcześniejszym ustaleniu terminu lokator powinien także udostępnić właścicielowi lokal w celu dokonania:
-
okresowego, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach również doraźnego, przeglądu stanu i wyposażenia technicznego lokalu oraz ustalenia zakresu niezbędnych prac i ich wykonania;
-
zastępczego wykonania przez właściciela prac obciążających lokatora.
Jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.
Jak więc wynika z powyższego, jeżeli rodzaj naprawy (w przedstawionym stanie faktycznym) wymagał opróżnienia lokalu przez lokatora, wówczas ma on prawo na podstawie art. 10 ust. 4 w/w ustawy, żądać zwrotu kosztów opłat za czynsz płacony w lokalu zamiennym.
W związku z powyższym mają Państwo prawo żądać zwrotu kosztów hotelu od wynajmującego, albowiem opróżnienie lokalu wynajmowanego było uzasadnione gdyż zostali Państwo pozbawieni energii i wody stanowi niezbędny element podstawowych środków do życia, tym bardziej, że w wynajmowanym lokalu zamieszkują dzieci.
Kwestia rozliczenia między najemcą a wynajmującym, zależy do stron stosunku prawnego. W związku z tym czy to będzie na zasadzie potrącenia z faktury za czynsz, czy wynajmujący po prostu zwróci koszty lokalu zastępczego - zależy wyłącznie od ustaleń stron stosunku prawnego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?