Nowy właściciel - możliwość podwyżki czynszu
Pytanie:
" Od 15 lat mieszam z rodziną w przedwojennej kamienicy w Warszawie. 15 lat temu bezgotówkowo dokonaliśmy zamiany mieszkania własnościowego 34 m na kwaterunkowe 64 m. W momencie zamiany i jeszcze przez 2 lata była możliwość wykupienia mieszkania na własność (decyzja Prezydenta Miasta odnośnie możliwości wykupu naszego lokalu). Po 3 latach zamieszkiwania weszła w życie ustawa umożliwiająca byłym właścicielom przedstawienie roszczeń. Tak też się stało. Nie zdążyliśmy wykupić mieszkania, a po 10 latach spraw sądowych spadkobiercy właścicieli odzyskali część kamienicy wraz z podwórkiem. Mieszkania nie wykupywaliśmy, ponieważ byliśmy młodym małżeństwem i nie mieliśmy na to środków. Nigdy nie przypuszczaliśmy, że sprawy mogą przybrać taki obrót, a gdybyśmy wiedzieli to stanęlibyśmy na głowie, żeby pożyczyć pieniądze na wykup mieszkania. W kamienicy jest 13 lokali z tego 8 zostało już wykupionych i mają odrębne księgi wieczyste. My należymy do grupy 5 lokali w kamienicy, które zostały przekazane 2.03.2009 byłym właścicielom. Administracja przesłała pismo, w którym powołując się na decyzję Prezydenta Warszawy z 31.10.2008 informuje, że nasz lokal został zwrócony właścicielowi. W piśmie podane zostało Imię i Nazwisko nowego właściciela i jego numer konta bankowego. Od 1.03.2009 czynsz i świadczenia mamy przelewać na to konto. Nie otrzymaliśmy decyzji Prezydenta powołanej w piśmie, nie otrzymaliśmy wypowiedzenie umowy najmu, nie otrzymaliśmy żadnych dokumentów potwierdzających prawa własności do lokalu, nie otrzymaliśmy adresu zamieszkania nowego właściciela. Do jakiej wysokości nowy właściciel może podnieść czynsz?"
Odpowiedź prawnika: Nowy właściciel - możliwość podwyżki czynszu
Zgodnie z ustawą o ochronie lokatorów, właściciel może podwyższyć czynsz albo inne opłaty za używanie lokalu, wypowiadając jego dotychczasową wysokość, najpóźniej na koniec miesiąca kalendarzowego, z zachowaniem terminów wypowiedzenia. Termin wypowiedzenia wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu wynosi 3 miesiące, chyba że strony w umowie ustalą termin dłuższy. Wypowiedzenie wysokości czynszu albo innych opłat za używanie lokalu powinno być pod rygorem nieważności dokonane na piśmie. Na pisemne żądanie lokatora właściciel, w terminie 14 dni od dnia otrzymania tego żądania, pod rygorem nieważności podwyżki, przedstawi na piśmie przyczynę podwyżki i jej kalkulację.
Wysokość kalkulowania podwyżki jest dość skomplikowana i w pierwszej kolejności jest uzależniona od wysokości aktualnego czynszu płaconego przez Państwa, a dokładnie od jego proporcji do tzw. wartości odtworzeniowej (wartość ta jest uzależniona od miejsca, w którym Państwo mieszkacie, informację o tym, ile wynosi on w Państwa miejscu zamieszkania można uzyskać w urzędzie miasta lub gminy). Przez koszt odtworzenia należy rozumieć przeciętny koszt budowy 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych:
- dla województwa, z wyłączeniem miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa,
- dla miast będących siedzibą wojewody lub sejmiku województwa, ustalany na okres 6 miesięcy przez wojewodę na podstawie aktualnych danych urzędu statystycznego, opracowanych według powiatów, oraz własnych analiz i ogłaszany, w drodze obwieszczenia, w wojewódzkim dzienniku urzędowym.
Podwyżka w wyniku której wysokość czynszu albo innych opłat za używanie lokalu w skali roku przekroczy albo następuje z poziomu wyższego niż 3 % wartości odtworzeniowej lokalu może nastąpić w uzasadnionych przypadkach (podwyżka, która nie przekracza tej kwoty może nastąpić bez warunków opisanych poniżej, bez uzasadnienia).
Za uzasadnione przypadki przyjmuje się sytuacje, w której:
- właściciel nie uzyskuje przychodów z czynszu albo innych opłat za używanie lokalu na poziomie zapewniającym pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem lokalu, jak również zapewniającym zwrot kapitału i zysk - w takiej sytuacji podwyżkę uważa się za uzasadnioną, jeżeli mieści się w następujących granicach: zwrot kapitału w skali roku na poziomie nie wyższym niż: 1,5 % nakładów poniesionych przez właściciela na budowę albo zakup lokalu lub 10 % nakładów poniesionych przez właściciela na trwałe ulepszenie istniejącego lokalu zwiększające jego wartość użytkową- aż do ich pełnego zwrotu plus godziwy zysk.
- podwyżka czynszu albo innych opłat za używanie lokalu nie przekracza w danym roku kalendarzowym średniorocznego wskaźnika wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (wskaźnik inflacji). Wskaźnik ten jest ogłaszany, w formie komunikatu, przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski"
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?