Wykonanie wyroku nakazującego eksmisje lokatora
Pytanie:
"Jestem w posiadaniu wyroku nakazującego eksmisję lokatora z lokalu mieszkalnego. Lokator odmówił przyjęcia wskazanego przeze mnie lokalu zastępczego. Nie chcę jednak dać za wygraną i będę próbować przemieścić lokatora do lokalu zastępczego. Mam jednak wątpliwości w jaki sposób przeprowadzić całą "operację". Czy przed zgłoszeniem sprawy do komornika wymagane jest posiadanie przeze mnie umowy z eksmitowanym lokatorem na lokal zastępczy? Jak długo ważny jest wyrok o eksmisję z klauzulą wykonalności?"
Odpowiedź prawnika: Wykonanie wyroku nakazującego eksmisje lokatora
Podstawą do egzekucyjnej eksmisji lokatora zajmującego pomieszczenie, którego nie chce opuścić dobrowolnie jest wyrok nakazujący opróżnienie lokalu zaopatrzony w klauzulę wykonalności. Organem właściwym do przeprowadzenia egzekucyjnego opróżnienia lokalu jest komornik sądowy właściwy ze względu na położenie rzeczy.
Komornik przed przystąpieniem do wykonania tytułu wykonawczego wezwie dłużnika do dobrowolnego opróżnienia lokalu w wyznaczonym stosownie do okoliczności terminie, z zagrożeniem, że w razie niewykonania obowiązku zostanie przeprowadzona egzekucja w celu opróżnienia lokalu.
Wyrok stanowiący tytuł wykonawczy określa, czy dłużnikowi przysługuje prawo do lokalu socjalnego, czy też takie prawo mu nie przysługuje. Jeżeli sąd wydał wyrok nakazujący opróżnienie lokalu z prawem do lokalu socjalnego, eksmisja lokatora nie może zostać przeprowadzona przed udostępnieniem przez gminę takiego lokalu. Zgodnie z panującym orzecznictwem oferowanie przez wierzyciela w trakcie postępowania egzekucyjnego innego mieszkania (z innych zasobów niż gminy) nie spełnia obowiązku zapewnienia lokalu socjalnego (orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 11 września 1997 r. III CZP 38/97, OSNC 1997 r., nr 12, poz. 190). W takim przypadku egzekucja zostanie wstrzymana do czasu wskazania przez gminę takiego lokalu. Natomiast w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu, gdy sąd nie wskazał prawa do zapewnienia lokalu socjalnego, wierzyciel może prowadzić egzekucję bez konieczności wskazania przez gminę lokalu socjalnego. Jednak i wtedy komornik przed przystąpieniem do egzekucji powinien wysłuchać dłużnika w celu ustalenia jego sytuacji rodzinnej i majątkowej oraz czy dłużnikowi przysługuje tytuł prawny do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może on zamieszkać. Jeżeli dłużnikowi nie przysługuje prawo do innego lokalu lub pomieszczenia, w którym może on zamieszkać, ani nie znalazł on tymczasowego pomieszczenia, komornik niezwłocznie występuje do gminy, właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu, o wskazanie tymczasowego pomieszczenia. Nie musi tego robić jeżeli wierzyciel wskaże tymczasowe pomieszczenie, do którego będzie się mógł przenieść dłużnik. Tymczasowe pomieszczenie powinno spełniać szereg kryteriów, tj:
-
posiadać dostęp do źródła zaopatrzenia w wodę i do ustępu, chociażby te urządzenia znajdowały się poza budynkiem;
-
posiadać oświetlenie naturalne i elektryczne;
-
posiadać możliwość ogrzewania;
-
posiadać niezawilgocone przegrody budowlane;
-
zapewniać możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków.
Nie jest więc konieczne przed wszczęciem egzekucji zawarcie z dłużnikiem umowy o zajęcie lokalu zastępczego.
Wyrok nakazujący opróżnienie lokalu nie ma określonego terminu w ciągu którego powinien zostać wykonany. Wierzyciel w każdej chwili może na podstawie tego wyroku skierować sprawę do egzekucji.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?