Zasiedzenie

Pytanie:

"W mieszkaniu własności PKP, w którym ja i moja rodzina zamieszkuje od ponad 50 lat. Ja od ponad 30 lat ze stałym zameldowaniem z umową przepisaną na mnie niedawno po śmierci najbliższych. Zameldowana jest siostra i jej synek -1.5 roku. Regularnie płacimy czynsz i opłaty. Przeprowadzamy remont nie zmieniający substancji budynku lecz wymiany wiekowych okien instalacji wodnej elektrycznej i sporo nas to kosztuje w związku z tym mamy obawy o przyszłość. Czy PKP jako właściciel nie będzie w jakiś sposób chciało nadużyć faktu remontu i nas eksmitować teraz lub w przyszłości i jakie zabezpieczenia prawne mamy aby nas nie eksmitowano i jakie normy musimy spełnić ze swej strony poza opłatami. "

Odpowiedź prawnika: Zasiedzenie

Do lokalu, którego właścicielem jest PKP, ze względu na brak jakiś przepisów szczególnych (w ustawie o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe" znajdują się jedynie zasady sprzedaży bądź przekazania lokali należących do PKP, nie zawiera  ona norm dotyczących zagadnień związanych w wykonywaniem prawa najmu) powinna znaleźć zastosowanie ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy z 2001 r.  

Zgodnie z tymi przepisami możliwość wypowiedzenia umowy najmy przeciwko najemcy jest ograniczona i może nastąpić tylko z powodów i w terminach określonych w ustawie (art. 11 ustawy o ochronie lokatorów). Dokładna charakterystyka tych przyczyn znajduje się w następującym artykule: Wypowiedzenie umowy najmu lokalu mieszkalnego.

Jeśli chodzi o zagadnienie remontu (wymiany okien), to trudno takie działanie (mające na celu zachowanie przydatności lokalu do zamieszkania)  uzna ć za możliwą podstawę wypowiedzenia (art. 11 ust.

2 pkt 1 wskazanej ustawy mówi o dopuszczaniu  przez lokatora do powstawania szkód w lokalu, a zatem działaniu dokładnie odwrotnym). Jeśli chodzi o kwestie czynszu i opłat to wynajmujący może wypowiedzieć umowę w przypadku gdy zaległość najemcy w zakresie tych opłat przekroczy należność za trzy pełne okresy płatności (z reguły miesiące). Jeśli chodzi o inne normy, które powinniście państwo przestrzegać, to prosimy zapoznać się z rozdziałem II ustawy o ochronie praw lokatorów, oraz artykułem: Ustawa o ochronie praw lokatorów - krótki komentarz, gdzie wyjaśniono treść tej ustawy.

 

Na marginesie chcielibyśmy zaznaczyć, iż zgodnie z wspomnianą już wyżej ustawą o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego „Polskie Koleje Państwowe" (a konkretnie jej rozdziału 7) najemcy mieszkań wchodzących w skład zasobu mieszkaniowego PKP mieli możliwość nabycia na preferencyjnych warunkach najmowanych lokali. Zgodnie zaś z art. 81 niezbyte w ten sposób lokale miałby być w 2003 r. przekazane nieodpłatnie gminom.

Odnosząc się do tytułu tego pytania („Zasiedzenia"), należy stwierdzić, iż zasiedzenie tej nieruchomości przez Państwo, bądź państwa poprzedników prawnych nie było możliwe (mimo upływu długiego okresu czasu), gdyż nie można tu mówić o posiadaniu samoistnym tego lokalu. Skoro przez te lata uiszczany był czynsz, to oznacza iż respektowane były prawa właściciela, a zatem brak było władania rzeczą tak jak właściciel (przesłanka do uznania posiadania samoistnego). Więcej na temat zasiedzenia w artykule: Kiedy można stac się właścicielem przez zasiedzenie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika