Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Z przedstawionych informacji wynika, iż umowa z najemcą została rozwiązana, stąd jeżeli minął już okres wypowiedzenia umowy, a najemca nie opuścił lokalu, ma pan możliwość wytoczenia powództwa o opróżnienie lokalu (eksmisję). W pozwie o eksmisję może Pan złożyć wniosek o zabezpieczenie powództwa na podstawie art. 755 §1 kodeksu postępowania cywilnego, w którym ustawodawca dopuszcza możliwość zabezpieczenia powództwa niepieniężnego, w sposób , w jaki sąd stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów zabezpieczenia dotyczących roszczeń pieniężnych. Do szczególnych form zabezpieczenia w tym przypadku można zaliczyć:
-
unormowanie praw i obowiązków stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania;
-
ustanowienie zakazu zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem;
-
zawieszenie egzekucji lub postępowania wykonawczego;
-
uregulowanie sposobu roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi;
-
nakazanie wpisania stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.
Zabezpieczenie nie ma jednak na celu przyspieszenia procesu. Z Pańskiej relacji wynika, że dochował Pan wszelkich formalności związanych z zachowaniem bezpieczeństwa lokatorów, tj. poinformował Pan o niebezpieczeństwie oraz o skutkach niepodporządkowania się do Pańskich zaleceń, najemcy przyjęli to do wiadomości oraz są świadomi zagrożenia, w następnej kolejności skieruje Pan sprawę na drogę postępowania sądowego. Najemcy jeżeli są osobami dorosłymi, mającymi pełną zdolność do czynności prawnych wówczas osobiście odpowiadają oni za skutki swoich decyzji. W związku z powyższym nie będzie Pan pociągnięty do odpowiedzialności w przypadku szkody powstałej w wyniku działania najemców.
Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której będzie Pan zobowiązany do zapłaty kary umownej, będzie miał Pan wówczas prawo do dochodzenia kwoty tej kary (odszkodowania) od najemców, jeżeli udowodni Pan, że z ich winy poniósł Pan niniejszą sankcję. Zgodnie bowiem z art. 415 kodeksu postępowania cywilnego kto ze swej winy wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Na marginesie warto jednak wskazać, iż kara umowna dotyczy nie spełnienia świadczenia niepieniężnego.