Umowy najmu a rozbiórka

Pytanie:

"Jestem współwłaścicielem osobnej kamienicy, w których 50% udziału posiada gmina, a pozostałą część posiada kilku współwłaścicieli. Zarządcą nieruchomości jest Zakład Komunalnych Zasobów Lokalowych, a administratorem nieruchomości jest BOM-1 (Biuro Obsługi Mieszkańców nr 1). Kamienica ta jest w opłakanym stanie: mieszkania nadające się do remontu, ubikacje na piętrach na kilka lokali, niesprawna kanalizacja itd. Duża cześć mieszkańców nie płaci czynszu i nieruchomość przynosi straty (mieszkanie są wynajmowane, lokatorzy nie maja praw własności do lokali, a w nieruchomości nie ma żadnych umów typu quoad usum). Zamierzam odkupić od gminy i pozostałych współwłaścicieli ich udziały. Remont budynku byłby całkowicie nieopłacalny, a dalsze użytkowanie może zakończyć się zawaleniem, więc planuję wyburzenie kamienicy i wykorzystanie gruntu na inwestycje. Na jakiej podstawie w tej sytuacji mógłbym uporządkować sprawę z lokatorami (wypowiedzenie umowy najmu) nie mając dla nich lokali zastępczych?"

Odpowiedź prawnika: Umowy najmu a rozbiórka

Jak wynika z opisu sytuacji, budynek w krótkim czasie może grozić zawaleniem. Jeśli będzie w taki stanie, zastosowanie znaleźć mogą poniższe przepisy:

Zgodnie z art. 10 ust. 4 ustawy o ochronie praw lokatorów, jeżeli rodzaj koniecznej naprawy tego wymaga, lokator jest obowiązany opróżnić lokal i przenieść się na koszt właściciela do lokalu zamiennego, jednak na czas nie dłuższy niż rok. Po upływie tego terminu właściciel jest obowiązany udostępnić lokatorowi w ramach istniejącego stosunku prawnego naprawiony lokal. Czynsz za lokal zamienny, bez względu na jego wyposażenie techniczne, nie może być wyższy niż czynsz za lokal dotychczasowy.

Zgodnie z art. 11 ustawy nie później niż na miesiąc naprzód, na koniec miesiąca kalendarzowego, właściciel może wypowiedzieć stosunek prawny, jeżeli lokator używa lokalu, który wymaga opróżnienia w związku z koniecznością rozbiórki lub remontu budynku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 4. Art. 11 stanowi podstawę do wypowiedzenia umowy bez konieczności zapewnienia lokalu zamiennego. Warto jednak podkreślić, iż powinna to być zasadniczo rozbiórka nakazana przez organ nadzoru budowlanego. W każdym razie chodzi tu o rozbiórkę niezbędną, a nie będącą wynikiem innych planów inwestycyjnych właściciela.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika