Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego
Pytanie:
"Czy mogę odmówić przydzielonego mi mieszkania socjalnego z uwagi na standard czy otoczenie? Jeżeli tak, to jakie są tego konsekwencje? Czy w trakcie trwania okresu zimowego mogę zostać eksmitowana z moimi małoletnimi dziećmi? "
Odpowiedź prawnika: Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego
W rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów lokalem socjalnym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.
Tak stanowią przepisy. Zatem z samego założenia lokal taki ma obniżony standard i jest to jednocześnie dopuszczalne przez przepisy. Mówiąc wprost nie jest argumentem podlegającym uwzględnieniu niski standard takiego lokalu. Odmowa przeniesienia się do niego będzie zatem nieskuteczna w obliczu prawa. Mogłaby być skuteczna w przypadku, gdyby lokal Pani zaproponowany przez gminę nie spełniał nawet tych warunkach, które zostały przedstawione w przytoczonej powyżej definicji.
Skoro został Pani przyznany lokal socjalny, to wnioskujemy, iż stało się to w wyniku wydania wyroku nakazującego opróżnienie lokalu. Bowiem z mocy przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów w wyroku tym sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o tym uprawnieniu, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną (zatem Pani sytuacja musiała już zostać uwzględniona przez sąd i sąd ocenił, iż przeniesienie Pani do lokalu socjalnego jest dopuszczalne).
Ustawa ta postanawia przy tym, iż sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:
-
kobiety w ciąży,
-
małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
-
obłożnie chorych,
-
emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
-
bezrobotnych,
-
osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.
Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
Z opisu wynika, iż Pani taki lokal został już zaproponowany, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie braku dobrowolnego przeniesienia się do niego, wyrok eksmisyjny został wykonany.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?