Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego

Pytanie:

"Czy mogę odmówić przydzielonego mi mieszkania socjalnego z uwagi na standard czy otoczenie? Jeżeli tak, to jakie są tego konsekwencje? Czy w trakcie trwania okresu zimowego mogę zostać eksmitowana z moimi małoletnimi dziećmi? "

Odpowiedź prawnika: Odmowa przyjęcia lokalu socjalnego

W rozumieniu przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów lokalem socjalnym jest lokal nadający się do zamieszkania ze względu na wyposażenie i stan techniczny, którego powierzchnia pokoi przypadająca na członka gospodarstwa domowego najemcy nie może być mniejsza niż 5 m2, a w wypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego 10 m2, przy czym lokal ten może być o obniżonym standardzie.

Tak stanowią przepisy. Zatem z samego założenia lokal taki ma obniżony standard i jest to jednocześnie dopuszczalne przez przepisy. Mówiąc wprost nie jest argumentem podlegającym uwzględnieniu niski standard takiego lokalu. Odmowa przeniesienia się do niego będzie zatem nieskuteczna w obliczu prawa. Mogłaby być skuteczna w przypadku, gdyby lokal Pani zaproponowany przez gminę nie spełniał nawet tych warunkach, które zostały przedstawione w przytoczonej powyżej definicji.

Skoro został Pani przyznany lokal socjalny, to wnioskujemy, iż stało się to w wyniku wydania  wyroku nakazującego opróżnienie lokalu. Bowiem z mocy przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów w wyroku tym sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.  Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o tym uprawnieniu, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną (zatem Pani sytuacja musiała już zostać uwzględniona przez sąd i sąd ocenił, iż przeniesienie Pani do lokalu socjalnego jest dopuszczalne).
Ustawa ta postanawia przy tym, iż sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec: 

  1. kobiety w ciąży,  
  2. małoletniego, niepełnosprawnego lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,  
  3. obłożnie chorych,  
  4. emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,  
  5. bezrobotnych,  
  6. osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
    - chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany. 

Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Z opisu wynika, iż Pani taki lokal został już zaproponowany, toteż nic nie stoi na przeszkodzie, aby w razie braku dobrowolnego przeniesienia się do niego, wyrok eksmisyjny został wykonany.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Beata Pasternak 2018-07-07 11:19:36

    zostalo przyznane mi mieszkanie socjalne na 4 pietrze a moja corka ma orzeczenie o niepelnosprawnosci 0-R5 czyli problemy ruchowe w chwili obecnej mieszkam na parterze czy moge odmowic mieszkania ze wzgledu na polozenie (nie ciekawa okolica same marginesy) oraz to ze mieszkanie jest na 4 pietrze i corce ciezko bedzie sie poruszac :) prosze o pomoc bo mam tlko 2 tygodnie na to zeby sie wyprowadzic z mieszkania do tamtego

  • Alicja Sikora 2012-02-18 21:06:33

    czy brana jest pod uwagę znaczna niepełnosprawność i położenie lokalu socjalnego w innej miejscowości?

  • ANN 2010-04-23 22:39:22

    witam mieszkam z mężem trójką swoich dzieci,oraz siostrą przysposobioną.Mam prawo do lokalu socjalnego z wyroku sądu.starałam się o jedno z mieszkań które kilka lat stało wolne z powodu nieuregulowanego statusu prawnego.Więc odnalazłam osoby zameldowane w tym lokalu,mieszkają obecnie w Niemczech,więc wysłałam do nich wnioski o wymeldowanie, i po jakimś czasie status prawny został uregulowany w sumie dzieki moim wysiłkom.Lokal ten ma być remontowany dla mojej sześcio osobowej rodziny .Ale jak się okazało to,toaleta jest na korytarzu w( obecnym mieszkaniu jest w domu razem z łazienką),nie zostanie zamontowane co w(obecnym mieszkaniu jest),nie zostaną wymienione nawet okna.w mieszkaniu w którym mieszkam jest okropna wilgoć, dach przecieka w kilku miejscach,grzyb na ścianach jeden pokój z kuchnią.Dostarczyłam do wydziału spraw lokalowych opinie z mops, oraz z pcpr, w której mowa jest o mojej ciężkiej sytuacji mieszkaniowej.Otrzymałam pozwolenie od prezydenta o przyspieszenie przydziału mieszkania socjalnego w tamtym roku, i w tamtym roku również pismo z urzędu miejskiego że otrzymam lokal do marca 2010.Wiem że lokal socjalny może być o obniżonym standardzie, ale toaleta na korytarzu, brak łazienki przy tylu dzieciach to już jest dużo.Żyjemy w 21 Wieku,jak mogę polepszyć dzieciom standard mieszkaniowy i warunki do życia w takim mieszkaniu.Czy mogę starać się o lepsze mieszkanie gdzie będzie przynajmniej co i wymienione okna,może jeszcze łazienka czy może starać się o to co remontują teraz i żeby zrobili co i wymienili chociaż okna??? ile mieszkań mogę odmówić/?PROSZĘ O POMOC


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika