Wygaśnięcie najmu a podnajem

Pytanie:

Osoba fizyczna zawiera umowę najmu z inną osoba fizyczną - mężczyzną. Z kolei ten mężczyzna podnajmie część mieszkania innej osobie - kobiecie z dzieckiem. Mężczyzna będzie zobowiązany do wpłaty kaucji na ewentualne pokrycie kosztów czynszu oraz opłat wynikających z eksploatacji lokalu, które będą zaliczane na poczet czynszu i opłat, gdyby ich systematycznie nie uiszczał. Umowa podnajmu będzie konieczna, ponieważ kobieta uzyska od opieki społecznej zwrot części kosztów wynajmu jako kobieta samotnie wychowująca dziecko. Gdyby okazało się, że mężczyzna nie będzie rzetelnym najemcą (nie będzie regularnie płacił) i właściciel nie będzie po połowie roku chciał przedłużyć umowy oraz będzie kazał opuścić mieszkanie? Czy problemem może okazać się fakt, że mężczyzna podnajmuje mieszkanie kobiecie z dzieckiem, skoro umowa będzie tylko między właścicielem a mężczyzną, gdyby okazało się, że nie chcą opuścić mieszkania? Proszę o wskazanie problemów, jakie mogą wystąpić, o ile w ogóle mogą wyniknąć z tego jakieś komplikacje.

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Stosownie do art. 668 § 2 kodeksu cywilnego stosunek podnajmu rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu. Jeżeli zatem wynajmujący nie będzie chciał przedłużyć umowy z najemcą, to wygaśnie umowa najmu, jak i umowa podnajmu (bez względu na to, na jak długi okres umowa podnajmu została zawarta).

Samo wygaśnięcie pozbawia lokatora (i sublokatorów) prawa do przebywania w lokalu. Aby ich jednak faktycznie stamtąd usunąć (gdyby nie chcieli opuścić lokalu dobrowolnie), konieczne będzie przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Tak samo byłoby zresztą, gdyby lokal nie był podnajmowany.

Sąd może orzec o uprawnieniu do lokalu socjalnego – jeśli gmina takimi nie dysponuje, wtedy opuszczenie lokalu może odwlec się w czasie. Jest bardzo prawdopodobne, że kobieta z małoletnim dzieckiem takie uprawnienie otrzyma.

Nawet jeśli danej osobie nie przysługuje lokal socjalny, to i tak nie jest możliwa eksmisja „na bruk” - komornik wstrzyma się z opróżnieniem lokalu do czasu znalezienia tymczasowego pomieszczenia.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: