Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Stosownie do art. 668 § 2 kodeksu cywilnego stosunek podnajmu rozwiązuje się najpóźniej z chwilą zakończenia stosunku najmu. Jeżeli zatem wynajmujący nie będzie chciał przedłużyć umowy z najemcą, to wygaśnie umowa najmu, jak i umowa podnajmu (bez względu na to, na jak długi okres umowa podnajmu została zawarta).
Samo wygaśnięcie pozbawia lokatora (i sublokatorów) prawa do przebywania w lokalu. Aby ich jednak faktycznie stamtąd usunąć (gdyby nie chcieli opuścić lokalu dobrowolnie), konieczne będzie przeprowadzenie postępowania eksmisyjnego. Tak samo byłoby zresztą, gdyby lokal nie był podnajmowany.
Sąd może orzec o uprawnieniu do lokalu socjalnego – jeśli gmina takimi nie dysponuje, wtedy opuszczenie lokalu może odwlec się w czasie. Jest bardzo prawdopodobne, że kobieta z małoletnim dzieckiem takie uprawnienie otrzyma.
Nawet jeśli danej osobie nie przysługuje lokal socjalny, to i tak nie jest możliwa eksmisja „na bruk” - komornik wstrzyma się z opróżnieniem lokalu do czasu znalezienia tymczasowego pomieszczenia.