Egzekwowanie długu od spółki z o.o.

Pytanie:

"W roku 2000 zleciłem firmie windykacyjnej odzyskanie długu. Sąd wydał decyzję pozytywną w tej sprawie. Windykator mógł razem z komornikiem wyegzekwować część długu z konta bankowego dłużnika. Część wyegzekwowanej kwoty windykator wypłacił mi gotówką za potwierdzeniem oraz część przelał na mój rachunek bankowy. Dalszy odzysk długu został zablokowany przez dłużnika, który stosował różne sztuczki, aby uniemożliwić odzyskanie całego długu. Dłużnikiem była spółka z o.o., zarejestrowana w Polsce, właścicielami byli cudzoziemcy przebywający na stałe we Francji. Spółka nie posiadała żadnych nieruchomości, tylko maszyny do produkcji. Windykator był przygotowany na sprzedaż maszyn, na poczet spłaty długu. Blokowanie sprawy w Sądzie trwało ok. 4 lat. Sąd utrzymał w mocy decyzję spłaty długu. W tym czasie wspólnicy podzielili się majątkiem spółki i ją porzucili, a jeden z nich otworzył nową spółkę przenosząc swoją część majątku. Nowa spółka powstała dokładnie w tym samym miejscu i ma podobny profil działalności. Windykator stwierdził, że nie ma możliwości dalszej egzekucji długu, ponieważ firmy "już nie ma" nie wspominając o maszynach. Wstępnie sugerował, że jest możliwość egzekwowania długu z majątku nowej firmy, ale nie był tym zainteresowany. Czy jest możliwości dalszej egzekucji reszty długu z nowej spółki? Czy właściciele, którzy podzielili się jej majątkiem, mogą być poddani egzekwowaniu należności (jednym z nich była renomowana firma w tej branży, nie prowadząca już żadnej działalności w Polsce). Czy w takim przypadku proporcjonalną część długu można egzekwować np. we Francji?"

Odpowiedź prawnika: Egzekwowanie długu od spółki z o.o.

W opisanym wypadku toczyÅ‚o siÄ™ postÄ™powanie egzekucyjne, w wyniku którego – domyÅ›lamy siÄ™ – nie zostaÅ‚ zaspokojony caÅ‚y dÅ‚ug. Dlatego też należy w tym wypadku odwoÅ‚ać siÄ™ do przepisów ustawy Kodeks spółek handlowych – artykuÅ‚ 299 - zgodnie z którym „Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże siÄ™ bezskuteczna, czÅ‚onkowie zarzÄ…du odpowiadajÄ… solidarnie za jej zobowiÄ…zania. CzÅ‚onek zarzÄ…du może siÄ™ uwolnić od odpowiedzialnoÅ›ci, o której mowa w § 1, jeżeli wykaże, że we wÅ‚aÅ›ciwym czasie zgÅ‚oszono wniosek o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci lub wszczÄ™to postÄ™powanie ukÅ‚adowe, albo że niezgÅ‚oszenie wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci oraz niewszczÄ™cie postÄ™powania ukÅ‚adowego nastÄ…piÅ‚o nie z jego winy, albo że pomimo niezgÅ‚oszenia wniosku o ogÅ‚oszenie upadÅ‚oÅ›ci oraz niewszczÄ™cia postÄ™powania ukÅ‚adowego wierzyciel nie poniósÅ‚ szkody”.

Aby powyższy przepis miał zastosowanie, musiałby Pan jako wierzyciel dochodzący roszczenia na tej podstawie wykazać dwie okoliczności: istnienie zobowiązania spółki oraz bezskuteczność egzekucji wobec spółki. Nie poddajemy w wątpliwość istnienia zobowiązania opisanej spółki, należy jednak ustalić, czy w opisanym przypadku mamy do czynienia z bezskutecznością egzekucji. Przyjmuje się bowiem, iż egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, jeżeli nie ma żadnego majątku, z którego wierzyciel mógłby się zaspokoić. Przyjmujemy przy tym, iż częściowe zaspokojenie nie może zostać uznane za zaspokojenie w ogóle, zatem taka egzekucja także jest egzekucją bezskuteczną, a co za tym idzie pociąga odpowiedzialność członków zarządu spółki.

Odpowiedzialność przewidzianą w art. 299 kodeksu spółek handlowych ponoszą osoby, które były członkami zarządu, kiedy wierzytelność stała się wymagalna, a jednocześnie były członkami zarządu w czasie właściwym do ogłoszenia upadłości lub wszczęcia postępowania układowego, i to niezależnie od tego, czy były wpisane do rejestru.

Prosimy także o zapoznanie się z treścią odpowiedzi

Odpowiedzialność członków zarządu sp. z o.o.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika