Egzekucja zaległych składek ZUS
Pytanie:
"Nasz podopieczny prowadził działalność gospodarczą i nie płacił składek ZUS. Komornik straszy go, że pójdzie siedzieć, a on jest samotnie wychowującym ojcem, a jego dziecko odda do domu dziecka. Czy to prawda, że za składki zus można iść do aresztu? Jest wiele osób, którym nie wyszedł interes, obecnie pracuje, a przede wszystkim nie jest "niebieskim ptaszkiem", stara się, łapie nawet dodatkowe prace, które zgłaszają pracodawcy do naszego ośrodka, my, jako ośrodek zapewniamy jego dziecku opiekę w czasie, kiedy on idzie do pracy. Ojciec i dziecko zajmują w naszym ośrodku pokoik, wyposażenie jest oczywiście nasze. Czy komornik może zająć nasze meble? Po za tym nasze wyposażenie to darowizny od ludzi, nie mamy dokumentów, że jakiś Kowalski nie potrzebował kanapy, czy lodówki i oddał na fundację, do naszego ośrodka. Nas też komornik straszy, że jak mamy dłużnika ZUS, to to z czego ten dłużnik korzysta podlega zajęciu i sprzedaniu. Jak to jest, co zrobić jeśli znów przyjdzie do tego podopiecznego i zajmie nasze rzeczy, czy możemy nie podpisywać protokołu zajęcia? Czy my możemy być też ukarani?"
Odpowiedź prawnika: Egzekucja zaległych składek ZUS
Przede wszystkim należy podkreślić, iż nikt nie odpowiada za długi osoby trzeciej, zatem komornik nie ma prawa dokonywać zajęcia rzeczy – ruchomości, które nie są własnością dłużnika. Nie ma takiego prawa, gdyż podstawą prowadzenia egzekucji jest tytułu egzekucyjny opatrzony klauzulą wykonalności, w którym to wskazana jest osoba jak i przedmioty, z których ta egzekucja ma być prowadzona. Dłużnik komornikowi tylko przypomina, iż użytkowane przez niego ruchomości nie są jego własnością (zresztą w świetle opisanego stanu faktycznego słowa i czyny komornika są wielce nieetyczne - straszenie niesłuszne aresztem). Faktem jest, iż istnieje w polskim ustawodawstwie tzw. więzienie za niemożność spłacenia grzywny (najpierw jednak trzeba być tą grzywną ukaranym).
Prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu
Czy egzekucja jest dopuszczalna bez względu na Twoją sytuację finansową i życiową?
W opisanym przypadku pozostaje odwołanie się do zasad etyki wynikających z Kodeksu Etyki Zawodowej Komornika. Zgodnie z jego paragrafem 4 „Komornik odpowiada dyscyplinarnie za uchybienie etyce zawodowej podczas działalności zawodowej, publicznej, a także w życiu prywatnym, w doborze otoczenia i stosunków towarzyskich. Uchybienie wzorcom godnym naśladowania stanowi naruszenie powagi i godności urzędu, za które komornik odpowiada dyscyplinarnie na podstawie art. 71 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Komornik obwiniony nie może uchylać się przed postępowaniem dyscyplinarnym, a także dążyć do uzyskania korzystnego dla siebie rozstrzygnięcia inną drogą niż w sposób zgodny z prawem i etyką”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?