Wydanie wyroku zaocznego w sprawach małżeńskich
Pytanie:
"Jestem w trakcie sprawy rozwodowej. Żona nie zgadza sie na rozwód i sprawa się przeciąga (już prawie dwa lata). Chcę zacząć żyć na własny rachunek, założyć firmę, ale mamy wspólność majątkową. Zatem wniosłem wniosek o jej zniesienie. Niestety żona nie stawiła się na pierwszą rozprawę - dzień przed sprawą \"zachorowała\'\'. Dzień po sprawie już pracowała. Generalnie wszystko robi, żeby przedłużyć rozwód i prawny związek ze mną. Słyszałem, że na następną rozprawę też przyniesie zwolnienie – tyle, że tym razem ma przynieść zwolnienie od lekarza sądowego. Ona nie ma problemów, aby załatwić sobie taki papierek. Ile razy może się jeszcze, zgodnie z prawem, nie pojawić na rozprawie? Czy sąd może pod jej nieobecność znieść wspólność majątkową? W jakich okolicznościach może to mieć miejsce, jakich argumentów należałoby użyć?"
Odpowiedź prawnika: Wydanie wyroku zaocznego w sprawach małżeńskich
Wydanie wyroku zaocznego uwarunkowane jest nieusprawiedliwionym niestawiennictwem pozwanego prawidłowo wezwanego na termin rozprawy lub jego bierności w trakcie prowadzonej rozprawy na którą się stawił. Wówczas sąd przyjmuje za prawdziwe twierdzenia powoda wyrażone w pozwie i wydaje wyrok zaoczny, który doręcza pozwanemu oraz powodowi.
W sprawach o unieważnienie małżeństwa, o ustalenie istnienia lub nieistnienia małżeństwa i o rozwód oraz separację na żądanie jednego z małżonków, nie jest możliwe dokonanie wyroku w trybie zaocznym. Konieczna jest obecność każdej ze stron.
W przypadku powództwa o zniesienie wspólnoty majątkowej, istnieje możliwość wydania wyroku zaocznego. Jednakże legitymowanie się zwolnieniem lekarskim stanowi usprawiedliwienie nieobecności na rozprawie i dopóki sąd daje wiarę prawdziwości takiego zwolnienia – wówczas nie zachodzi przesłanka by wyrok taki zapadł. Jeżeli Pańska małżonka będzie posiadała zwolnienie podpisane przez lekarza biegłego sądowego, wówczas bardzo ciężko byłoby udowodnić, iż w ten sposób wyłącznie stara się przedłużyć rozprawę.
Aby doszło do wydania wyroku zaocznego, musiałby Pan uprawdopodobnić, iż Pańska żona nie zjawiając się na posiedzenia i zasłaniając się chorobą – oszukuje sąd. Aby to uczynić, należałoby jednakże posiadać jakiś dowód, w przeciwnym razie twierdząc tak, bezpodstawnie podważałby Pan autorytet lekarza (będącego na dodatek biegłym sądowym). Dowodem mogą być np.: zeznania świadków, nagrania wideo, które jednoznacznie wskażą, iż Pana żona – teoretycznie obłożnie chora – cieszy się zdrowiem i ma się jak najlepiej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?