Wspólnota a spółdzielnia mieszkaniowa
Pytanie:
"Jeśli w spółdzielni istnieje wspólnota mieszkaniowa? Przeglądając regulamin na co powinnam zwrócić uwagę? Czy inaczej jest obliczany czynsz i czy inne prawa ma mieszkanie, które jest formą własności? Czy spółdzielnia a wspólnota różni się prawami?"
Odpowiedź prawnika: Wspólnota a spółdzielnia mieszkaniowa
Generalnie, wspólnota jest rozwiązaniem znacznie tańszym aniżeli spółdzielnia. Czynsz będzie obliczany na zasadach ustalonych zgodnie z wolą członków wspólnoty. Może więc być sumą opłat stałych (np.: za wywóz śmieci, na fundusz remontowy) uzależnionych od takich czynników jak liczba zameldowanych osób w mieszkaniu, powierzchnia lokalu, czy też do innych możliwych odniesień. Spółdzielnia taki czynsz nałożyłaby “odgórnie”. Należy podkreślić, iż we wspólnocie wysokość czynszu będzie mniejsza, choćby z racji braku konieczności opłacania administracji spółdzielni (funkcje zarządu wspólnoty mogą bowiem sprawować sami mieszkańcy – po mniejszych kosztach lub nieodpłatnie).
W regulaminie powinna Pani zwrócić uwagę na określenie sposobu zarządu, sposób i terminy w jakich zwoływane będzie Walne Zgromadzenie, sposób powoływania i odwoływania władz wspólnoty. Istotna jest również metoda wg jakiej obliczać będzie się wysokość czynszu jak i liczbę udziałów uprawniających do głosowania (czy według powierzchni lokalu, czy wg liczby zameldowanych osób, czy też po równo).
Poniższe artykuły w sposób szczegółowy wyjaśniają instytucję wspólnoty mieszkaniowej:
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?