Odmowa złożenia zeznań przez stronę

Pytanie:

"W wypadku nie dostarczenia zaświadczenia o zarobkach w sprawie o alimenty, Sąd może mnie przesłuchać pod przysięgą w sprawie wysokości moich zarobków. Co może mi zrobić Sąd jak odmówię odpowiedzi? "

Odpowiedź prawnika: Odmowa złożenia zeznań przez stronę

Sąd może zobowiązać każdego wydając zarządzenie, aby w oznaczonym terminie i miejscu przedstawił dokumenty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, chyba ze zawierają tajemnice państwową. Osoba trzecia, która nie wykonała obowiązku może zostać ukarana grzywną. Oczywiście może się zdarzyć tak, że po wyczerpaniu środków dowodowych lub w razie ich braku, pozostały niewyjaśnione fakty mające istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy. Wtedy sąd zgodnie z art. 299 KPC, zarządzi dowód z przesłuchania stron.  

Przesłuchanie po uprzednim odebraniu przyrzeczenia jest dopuszczalne dopiero po przeprowadzeniu przesłuchania bez przyrzeczenia, jeżeli to przesłuchanie nie wyświetliło dostatecznie faktów istotnych dla rozstrzygnięcia sprawy . Samo złożenie przyrzeczenia ma ten skutek, że strona może być pociągnięta do odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywych zeznań pod warunkiem, że sąd uprzedził ją o tej odpowiedzialności przed odebraniem przyrzeczenia.  

Jednakże w tym wypadku sąd nie może zmusić strony do wypowiedzi dowodowej poprzez zastosowanie środków przymusu przewidzianych przez ustawę, gdy odmawiającym jest inna osoba, której wypowiedź mogłaby mieć charakter dowodu (art.304 KPC). Nie ma zatem możliwości zmuszenia strony do złożenia zeznań, nie można spowodować jej przybycia do sądu na rozprawę i nie można jej ukarać za to, że nie wywiązuje się z obowiązku dostarczenia sądowi informacji. na temat danej sprawy. 

Sąd ocenia wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału. Warto też wskazać, że sąd może się zwrócić do Urzędu Skarbowego o przesłanie dokumentów niezbędnych do ustalenia zarobków pozwanego. W razie zaniechania aktywności lub stawianiu przeszkód w przeprowadzeniu postępowania dowodowego, strona ponosi ryzyko polegające na możliwości ujemnej oceny jej zachowania. Tym samym sąd może dać wiarę dowodom przedstawionym przez stronę przeciwną i zasądzić sprawę na niekorzyść strony uchylającej się od zeznań.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • dr inż. Michał Ka 2015-06-16 21:28:44

    Mówi o tym Art.261 kpc pkt.1-to dotyczy małżonków STRON czyli pozwanego i pozywającego a zwłaszcza pozwanego.W moim przypadku Sąd Okręgowy w Szczecinie X Wydział Cywilny Rodzinny ewidentnie złamał tę zasadę (Art.261). Oto państwo prawa! Sędzina traktowała mnie niegrzecznie i była opryskliwa.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika