Archiwum porad prawnych Sierpień 2007

Urlop wypoczynkowy w świadectwie pracy

31.8.2007

Zatrudniam pracownika młodocianego od 01.09.2006 r. ( nauka zawodu). Jest to umowa na czas nieokreślony. Pracownik wystąpił dzisiaj o rozwiązanie umowy o pracę na mocy porozumienia stron z powodów osobistych. Przychyliłem się do prośby pracownika młodocianego. Pracownik jest obecnie w pierwszej (...)

Założenie księgi wieczystej po nabyciu spadku

31.8.2007

Jest trzech spadkobierców. Sprawa spadkowa zakończyła się. Jest wyrok. Równy podział na trzy części. Dwóch spadkobierców złożyło już zeznania. Trzeci zwleka mimo ponagleń Urzędu Skarbowego. Tych dwóch spadkobierców nie może się udać do notariusza póki nie otrzyma zaświadczenia (...)

Najem mieszkania dla pracownika

31.8.2007

Pracownik zatrudniony w spółce ma stałe miejsce zamieszkania i zameldowania poza miastem, gdzie działa spółka. Firma wynajmuje dla niego mieszkanie w mieście siedziby firmy w kamienicy, gdzie oprócz tego znajdują się inne mieszkania. Nie jest to hotel robotniczy. Firma płaci za wynajem mieszkania (...)

Sprzedaż udziałów a zamknięcie ksiąg

31.8.2007

Sp. z o.o. ma siedzibę w Polsce. Zarząd stanowią 2 osoby (Francuzi), nie mieszkające w Polsce. Udziały 50/50. Te same dwie osoby mają Sp. z o.o. w Luxemburgu i udziały też 50/50. Spółka z Luxemburga chce kupić udziały Sp. z o.o. polskiej. Czy kupienie 100% udziałów Sp. z o.o. polskiej wiąże (...)

Zgłoszenie prywatnego budynku w działalności

30.8.2007

Prowadzę działalność gospodarczą (sklep z artykułami metalowymi), pow. sklepu ma 70 m2, sklep znajduje się w centrum miasta; pow. magazynowa ww. sklepu jest bardzo mała i 70 % zapasów magazynowych przechowuję w prywatnym budynku gospodarczym we własnym domu. Czy w takim przypadku muszę zgłaszać (...)

Uprawnienia do prowadzenia skutera-motorowera

30.8.2007

Moja córka kupiła się skuter-motorower o pojemności silnika 49cm3. Córka ubezpieczyła sobie skuter –motorower, zarejestrowała go sobie na siebie. Sprzedawca poinformował córkę, że nie musi mieć żadnych uprawnień do prowadzenia skutera-motorowera. Moja córka ma 21-lat - jest pełnoletnia. (...)

Opłata skarbowa za pełnomocnictwo

30.8.2007

Prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Dyrektor firmy w ramach zwykłego zarządu załatwia wszystkie sprawy w urzędach działając na podstawie pełnomocnictwa sporządzonego u notariusza. Każdorazowo starostwo wymaga pełnomocnictwa i opłaty 17 zł za posługiwanie się nim przez (...)

"Odpłatna" umowa użyczenia

30.8.2007

Jestem dyrektorem instytucji i zatrudniam na umowę o dzieło grafika komputerowego, który przygotowuje dla mojej instytucji projekty. Ponieważ grafik chce w trakcie pracy korzystać z laptopa będącego własnością mojej firmy zamierzam z nim zawrzeć umowę użyczenia. Czy odpłatnością za użyczenie (...)

Testament bez prawa własności

30.8.2007

Nieruchomość gdzie mieszka babcia według ksiąg dawnych jest własnością jej ojca. Babcia nie przeprowadziła postępowania spadkowego. Czy jeśli babcia napisałaby w takiej sytuacji testament to ma on jakąś wartość?

Alimenty gdy dziecko jest pod opieką zobowiązanego

30.8.2007

Mam zasadzone alimenty na dziecko, rozwód bez orzeczenia o winie. Dziecko na okres wakacji znajduje się pod moją opieką, pełny miesiąc lub pełne dwa miesiące. Czy w takiej sytuacji obowiązek alimentacyjny w czasie gdy dziecko przebywa pod moją opieką istnieje?

Prokurent jako nabywca udziałów dla spółki

30.8.2007

Uprzejmie proszę o informację czy prokurent (prokura samoistna) spółki akcyjnej może nabyć w jej imieniu w formie aktu notarialnego udziały w spółce z o.o.? Czy prokura samoistna musi być udzielona w formie aktu notarialnego i czy musi być w pisana w KRS?

wystąpienie wspólnika ze spólki cywilnej

30.8.2007

W ubiegłym roku przystąpiłam do spółki z dwoma wspólnikami. nasze wkłady w umowie spółki wynosiły po 1.000 zł, przy czym każdy ze wspólników wniósł inne wkłady pieniężne jako pożyczkę dla spółki. W umowie było zapisane, że ja posiadam 50% a pozostali wspólnicy po 25% udziału (...)

Składniki wynagrodzenia

30.8.2007

Mam do przedstawienia w pracy przedstawiłam zaświadczenie o dochodach z banku celem wypełnienia i przedstawienia do kredytu. Ma ono tytuł "zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu i wysokości dochodów". Poniżej znajduje się rubryka "przeciętne wynagrodzenie miesięczne z ostatnich 3/6 miesięcy (...)

Cechy notatki służbowej

30.8.2007

W urzędzie lokalnej administracji sporządzono notatkę służbową. Wyliczono w notatce uczestników spotkania, jednakże nie określono ról uczestników np. występował tam urzędnik, opracowujący merytorycznie sprawę budowlaną w urzędzie, a będący jednocześnie stroną w sporze będącym (...)

Wznowienie starej sprawy spadkowej

30.8.2007

W latach 1983 do 1987 miała miejsce sprawa spadkowa oraz o dział spadku, którego jedną ze stron był mój ojciec. Dotyczyła spadku po jego mamie a mojej babci. Mój ojciec zmarł w kwietniu tego roku tj. 2007; złożyłam tydzień temu wniosek do sądu o postępowanie spadkowe po nim. Wtedy udostępniono (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika