Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Maj 2007

Ograniczenie wspólności majątkowej

31.5.2007

Chcemy wraz z żoną (mając już rozdzielność majątkową) dokonać notarialnie częściowego podziału majątku małżeńskiego polegającego na: 1. przekazaniu na moją własność nieruchomości, tj. działki 400 m2, na której usytuowany jest dom, należące do naszego majątku wspólnego. 2. (...)

Nieodebranie rzeczy z serwisu a porzucenie

31.5.2007

Po upływie kilku miesięcy od otrzymania wezwania do odbioru sprzętu przekazanego do naprawy w serwisie firmy serwisowa w oparciu o art. 180 i 181 k.c. przejęła ten sprzęt i przekazała go do utylizacji. Czy firma serwisowa miała do prawo do takiego przejęcia, tj. do utylizacji tego sprzętu lub (...)

Skuteczność doręczenia korespondencji

31.5.2007

Wysłano do klienta listem poleconym wezwanie do odbioru towaru z punktu serwisowego po naprawie, które wróciło z powodu jego niepodjęcia przez adresata. Jaka jest podstawa prawna uznania takiego doręczenia za nieskuteczne, jeśli klient wykaże, że w tym czasie np. wyjechał? Czy jest jakiś ustawowy (...)

Wypowiedzenie wysokości czynszu

31.5.2007

Jeden z moich lokatorów odmówił przyjęcia pisma zawierającego podwyżkę czynszu. Zamierzam owe pismo wysłać pocztą. Czy ustna odmowa lokatora jest ważna? Czy zakwestionowanie podwyżki nie przekraczającej zresztą 3% wartości odtworzeniowej m 2 musi być złożone na piśmie? Czy wreszcie (...)

Brak oddania głosu w sprawie uchwały w obiegu

31.5.2007

Jeden ze współwłaścicieli we Wspólnocie w drodze indywidualnego zbierania głosów w sprawie uchwały przez dwa tygodnie nie ustosunkował się do uchwały. Czy brak reakcji traktować jako głos wstrzymujący się?

Pastuch elektryczny a prawo budowlane

31.5.2007

Na łące przylegającej do drogi tzw. polnej chcę postawić elektryzator dla zwierząt. Zasilacz 9V. Lokalne starostwo postawiło wymóg projektu ogrodzenia przez uprawnioną osobę oraz pozwolenia na budowę. Porozumiałam się z producentem, który stwierdził "pierwszy raz słyszę o takim wymogu." (...)

Zagospodarowanie nieruchomości

31.5.2007

Art. 35 ust. 2 pkt 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami obliguje właściwy organ, aby w wykazie nieruchomości przeznaczonych do zbycia określił "termin zagospodarowania nieruchomości". Co należy rozumieć przez "zagospodarowanie nieruchomości"?

Odpowiedzialność spadkobierców za zaległy abonament RTV

31.5.2007

Ojciec zmarł w lutym 2005 roku. Spadkobiercy nie złożyli rezygnacji z abonamentu RTV. W maju 2007 do zmarłego abonenta przyszło upomnienie z Wydziału Abonamentu Poczty Polskiej wzywające do zapłaty zaległego abonamentu za okres od 06.2005 do 03.2007. Czy spadkobiercy, syn i córka, mają obowiązek (...)

Aneks do umowy przedwstępnej w formie notarialnej

30.5.2007

Zawarłem umowę przedwstępną sprzedaż mieszkania w formie aktu notarialnego. Obecnie wraz z kupującym chciałbym dokonać modyfikacji tej umowy. Czy aneks do umowy przedwstępnej musi być zawarty również w formie aktu notarialnego czy może mieć tylko zwykłą formę pisemną?

Przysądzenie własności a eksmisja

30.5.2007

Kupiłem nieruchomość stanowiącą budynek administracyjny o powierzchni około 1200 metrów kwadratowych na licytacji komorniczej. W budynku tym zameldowana na stale jest kobieta w wieku lat 50 z pełnoletnim synem w wieku lat 23. Jest tam zameldowana od pięciu lat, mimo iż budynek nie jest lokalem (...)

Zażalenie na odmowę przyjęcia zażalenia

30.5.2007

Zgłosiłem zawiadomienie do prokuratury o przestępstwie. Według informacji telefonicznych zostałem uznany za osobę pokrzywdzoną. Prokurator odmówił wszczęcia śledztwa posługując się drukiem "Zawiadomienie". Na telefoniczne pytanie, dlaczego nie doręczono mi uzasadnienia, w prokuraturze (...)

Pełnomocnictwo w jednoosobowej spółce z o.o.

30.5.2007

Jestem właścicielem polskiej spółki z o.o. w której posiadam 100 % udziałów. Czy udzielając mojemu synowi pełnomocnictwa ogólnego mogę dać mu prawo do podejmowania wszelkich decyzji w moim imieniu również w sprawach spółki (prawa i obowiązki zgromadzenia wspólników)?

VAT przy transakcji łańcuchowej

30.5.2007

Nasza firma zakupiła rosyjskie towary z Niemiec. Firma Niemiecka wystawiła fakturę na nas, a towar na zlecenie firmy niemieckiej został wysłany transportem bezpośrednio z Rosji do naszej firmy w Polsce; na granicy zapłaciliśmy cło, podatek VAT i otrzymaliśmy SAD. Na podstawie SAD-u rozliczyliśmy (...)

Informacja o urlopie wypoczynkowym

29.5.2007

Zatrudniam od 02.01.2007r. pracownika na umowę o pracę na czas określony do 31.12.2008r. Wymiar urlopu pracownika wynosi 20 dni. Pracownicy od 05.06.2007r. będzie się należał się urlop wypoczynkowy wyższy czyli 26 dni, bo z datą 05.06.2007r. pracownik nabywa uprawnienia do wyższego urlopu (...)

Zmiana postanowienia zabezpieczającego - alimenty

29.5.2007

Jestem w trakcie sprawy rozwodowej (po pierwszej rozprawie) na której na samym początku sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów na dzieci na czas trwania procesu. Kwotę zobowiązania podałem sam bez większego zastanowienia, nie przedstawiając wszystkich swoich obecnych zobowiązań finansowych. (...)

Warunki unieważnienia przetargu nieograniczonego

29.5.2007

W lutym zamawiający wyłonił naszą firmę w przetargu nieograniczonym zorganizowanym wg ustawy Prawo zamówień publicznych, o czym powiadomił nas pisemnie. Termin związania z ofertą mija w czerwcu. Przedmiotem umowy jest świadczenie usług inżyniera kontraktu. Wczoraj przyszła informacja, że (...)

Osoba prawna jako rolnik

29.5.2007

Osoba prawna (spółka z o.o.) nabyła od rolnika gospodarstwo rolne z zamiarem zorganizowania tam gospodarstwa agroturystycznego (ewentualnie stadniny) oraz miejsca piknikowego do organizacji imprez firmowych. W tym celu planuje rozbudowę gospodarstwa o kilka dodatkowych budynków gospodarczych oraz (...)

Potrącenie wierzytelności z tytułu wykonawczego

29.5.2007

Przeciwko mojej klientce komornik wszczął postępowanie egzekucyjne z wniosku osoby, która jest w rzeczywistości dłużnikiem mojej klientki i przeciwko tej osobie współpracująca ze mną kancelaria prawna już złożyła lub na dniach złoży wniosek do komornika w innym rewirze o wszczęcie egzekucji. (...)

Wykazanie prawa do lokalu a księga wieczysta

29.5.2007

Jestem właścicielem mieszkania (jest to mieszkanie spółdzielcze własnościowe), dla którego nie została założona księga wieczysta. Księga wieczysta istnieje dla całego budynku, w którym znajduje się lokal. Jedynym dokumentem, jaki posiadam jest akt notarialny potwierdzający otrzymanie (...)

Wykaz stanowisk z odzieżą roboczą

28.5.2007

Pracodawca w styczniu 2007 r. wyszczególnił stanowiska, na których pracownicy otrzymują odzież roboczą. Sporządził w tabeli wykaz stanowisk, na których pracownicy używają odzież roboczą. Od czerwca chciałby ustanowić stanowisko, na którym przydziela pracownikowi odzież roboczą. Czy (...)

Zaokrąglanie kwot w pozwach

28.5.2007

Dłużnik zalega mi pewną sumę. Dokładnie wyliczona kwota wynosi 5986,30 zł. Wiem, że w pozwie na formularzu urzędowym powinienem podać wartość przedmiotu sporu w zaokrągleniu w górę do pełnego złotego. Czy taka sama reguła obowiązuje jednak, kiedy w rubryce 6.1 podaję kwotę, od której (...)

Wspólnota po zniesieniu współwłasności przez sąd

28.5.2007

W chwili obecnej Sąd zniósł współwłasność nieruchomości tj. kamienicy i gruntu, tworząc wspólnotę 6 lokali, zaś budynek i grunt oddał do wspólnego użytkowania. Jest dwóch właścicieli. Były i są kłopoty ze wspólnym gospodarowaniem na współwłasności, obaj właściciele mieszkają (...)

Udowodnienie stopnia pokrewieństwa

28.5.2007

Otrzymałem darowiznę od wujka (wujek to brat mojej babci). Na mocy art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy do II grupy podatkowej zalicza się m.in. zstępnych rodzeństwa. Zatem do tej grupy zaliczony będzie wnuk brata darczyńcy, czyli ja. Złożyłem zeznanie podatkowe o nabyciu rzeczy lub praw majątkowych (...)

Działalność polegająca na udzielaniu korepetycji

28.5.2007

Czy działalność gospodarcza w zakresie udzielania korepetycji z języka obcego wymaga dodatkowo rejestracji działalności oświatowej w odpowiednim organie samorządu terytorialnego? Jeśli tak, to czy zgłoszenie powinno być dokonane np. do Starostwa Powiatowego właściwego ze względu na siedzibę (...)

Dostęp do drogi publicznej

28.5.2007

Jeśli każda droga gminna jest drogą publiczną, oznacza to, że jeśli działka znajduje się przy drodze gminnej to jest to równoznaczne ze spełnieniem jednego z warunków nowej ustawy (o zagospodarowaniu przestrzennym) wydania warunków o zabudowie i zagospodarowaniu terenu, tzn. dostępu do drogi (...)

Stawka VAT na sprzedaż zwierząt

28.5.2007

Zajmuję się skupem i sprzedażą bydła, trzody chlewnej. Dokumentuję zakup dowodem wewnętrznym, gdyż jest to zakup od rolników, którzy nie chcą podawać swoich danych. W związku z powyższym, jak mam ustalić stawkę VAT przy sprzedaży nieudokumentowanej?

Wypowiedzenie zakładowego układu zbiorowego

27.5.2007

W zakładzie pracy obowiązuje zakładowy układ zbiorowy pracy zawarty przez pracodawcę i organizacje związkowe. Wśród kilku organizacji związkowych tylko jedna z nich była organizacją reprezentatywną. Do chwili obecnej nie było zmian po stronie organizacji związkowych. Kto ze strony związkowej (...)

Telepraca - Internet pracownika

25.5.2007

Prowadzę serwis internetowy. Będzie obsługiwany przez pracownika niepełnosprawnego pracującego w domu. Czy mogę korzystać z domowej sieci internetowej pracownika? Czy muszę ją podnająć od pracownika? Czy też moja firma powinna wykupić abonament u providera? Jakie prawo mam do wykupu abonamentu (...)

Odmowa sprostowania protokołu - odwołanie

25.5.2007

Rozumiałem mniej więcej już wcześniej, co to znaczy zażalenie. Nie rozumiem zupełnie, dlaczego na oryginalnym druku jest napisane: "Na postanowienie- zarządzenie* przysługuje prawo wniesienia zażalenia." I dalej, słowo "postanowienie" jest przekreślone, co rozumiem, oraz słowo "zażalenie" (...)

Uwzględnienie uzupełnienia apelacji

25.5.2007

Powód złożył pismo procesowe "uzupełnienie apelacji". Czy sąd apelacyjny ma obowiązek rozpatrzyć argumenty zawarte w dodatkowym, złożonym już po apelacji, ale jeszcze przed rozprawą, pismie procesowym nazwanym "uzupełnienie apelacji"?

Zabezpieczenie wynagrodzenia a alimenty

25.5.2007

Moja znajoma uzyskała od sądu alimentacyjne zasądzenie alimentów z pensji byłego męża. Udała się się z tym do pracodawcy męża, który jednak stwierdził, że wynagrodzenie jest zabezpieczone przez komornika. Czy zabezpieczenie komornicze ma pierwszeństwo przed alimentacyjnym? Jeśli nie, (...)

Rozliczenie faktur po śmierci przedsiębiorcy

25.5.2007

Żona po śmierci męża przejęła przedsiębiorstwo. Jednak między śmiercią przedsiębiorcy a wpisem do ewidencji działalności firmy żony jest różnica trzech tygodni. W takim przypadku co zrobić z fakturami, które w tym okresie przychodziły na firmę męża (są to faktury m.in. za leasing (...)

Kserokopie dokumentów Wspólnoty Mieszkaniowej

24.5.2007

Nasz Zarządca odmawia kserokopii uchwał podjętych na zebraniu wspólnoty tłumacząc, ma taką opinie prawną od swojego prawnika. Naszym zdaniem kserokopie uchwał są jednym z elementów kontroli nad Zarządcą i nie chcemy z takiej możliwości zrezygnować. Czy Zarządca może odmówić właścicielowi (...)

Dotacje na utrzymanie zabytkowej willi

24.5.2007

Od urodzenia mieszkam w zabytkowej "mazowieckiej” willi z 1930 roku. Utrzymywałam ją i remontowałam, inwestowałam od ok 29 lat sama. Właścicielem był ojciec, który zmarł pozostawiając mi w spadku ten dom. Wszystkie swoje oszczędności włożyłam w ten dom, zarabiam mało, nie mam juz (...)

Wyrok karny w sprawie o rozwód

24.5.2007

Prowadzone jest dochodzenie w sprawie o znęcanie się męża nad rodziną. Po jej zakończeniu zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy męża za rozkład małżeństwa. Z literatury wiem, iż ewentualny wyrok skazujący, będzie brany pod uwagę przez sąd cywilny. Czy jednak do takiego stopnia, (...)

Rozszerzenie pozwu w trakcie procesu

24.5.2007

Mam zawartą z kontrahentem umowę, wedle której powinien on spłacać prowizję za pomoc w zawarciu dla niego kontraktów. Prowizja obejmuje czynności już wykonane i jest spłacana w stałych miesięcznych ratach. Niestety kontrahent zaczął zalegać z częścią jednej raty, a w kolejce czekają (...)

Kwoty wynagrodzenia wolne od potrąceń

24.5.2007

Do firmy komornik przysłał zajęcie komornicze dotyczące pracownika zatrudnionego na pół etatu z wynagrodzeniem 550,00 zł netto miesięcznie. Jest to zajęcie niealimentacyjne. Kwota 936 zł miesięcznie jest wolna od potrąceń. Czy z uwagi na fakt że jest to pół etatu, musimy przekazywać (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika