Zmiana postanowienia zabezpieczającego - alimenty

Pytanie:

"Jestem w trakcie sprawy rozwodowej (po pierwszej rozprawie) na której na samym początku sąd zobowiązał mnie do płacenia alimentów na dzieci na czas trwania procesu. Kwotę zobowiązania podałem sam bez większego zastanowienia, nie przedstawiając wszystkich swoich obecnych zobowiązań finansowych. Czy na najbliższej rozprawie mogę wnioskować o obniżenie kwoty alimentów? Jeżeli tak, to czy mogę to wyrazić słowami czy na piśmie?"

Odpowiedź prawnika: Zmiana postanowienia zabezpieczającego - alimenty

Z pytania wynika, że sąd wydał postanowienie w postępowaniu zabezpieczającym, które zobowiązuje Pana do płacenia alimentów przez okres trwania procesu. Od takiego postanowienia można się odwołać w terminie 7 dni:

  • od doręczenia postanowienia, jeśli Pan tego zażądał
  • od ogłoszenia, jeśli nie żądał Pan doręczenia

Nawet jeśli ten termin już minął, może Pan złożyć wniosek o jego przywrócenie, ale musiałby Pan wykazać, że nie dotrzymał terminu z przyczyn niezależnych od Pana. Jednocześnie z wnioskiem o przywrócenie terminu do zaskarżenia postanowienia należy złożyć samo zażalenie.

Istnieje także możliwość zmiany prawomocnego postanowienia zabezpieczającego. Taką możliwość daje art. 742 kodeksu postępowania cywilnego, który stanowi, iż obowiązany (czyli Pan) może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia. Zasadność żądania przez obowiązanego uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia zabezpieczającego, opartego na twierdzeniu, że odpadła lub zmieniła się przyczyna zabezpieczenia, uwarunkowana jest wykazaniem zmian, jakie nastąpiły w stanie faktycznym sprawy stanowiącym podstawę wydania zarządzenia tymczasowego (post. SN z 23 sierpnia 1989 r., II CZ 135/89, LexPolonica) – musi Pan zatem wykazać przed sądem, iż zmieniła się sytuacja w porównaniu z tą, która istniała w chwili wydania postanowienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika