Wyrok karny w sprawie o rozwód

Pytanie:

"Prowadzone jest dochodzenie w sprawie o znęcanie się męża nad rodziną. Po jej zakończeniu zamierzam wystąpić o rozwód z orzeczeniem winy męża za rozkład małżeństwa. Z literatury wiem, iż ewentualny wyrok skazujący, będzie brany pod uwagę przez sąd cywilny. Czy jednak do takiego stopnia, że nie będą potrzebni świadkowie? Jak długo w takich przypadkach trwa rozstrzyganie o rozwodzie? Nadmieniam, że faktyczny rozkład pożycia nastąpił od stycznia 2005 r."

Odpowiedź prawnika: Wyrok karny w sprawie o rozwód

Rozwodu można żądać jeśli miedzy małżonkami nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia. Są to tzw. pozytywne przesłanki rozwodowe, których istnienie należy wykazać w postępowaniu rozwodowym. Trwały i zupełny rozkład pożycia może być spowodowany okolicznościami za które ponosi winę jeden z małżonków. Agresja i przemoc wobec współmałżonka czy dzieci niewątpliwie uzasadnia twierdzenie, że do rozkładu pożycia doszło z winy współmałżonka. Wyrok sądu, skazujący małżonka za przestępstwo znęcania się nad osobami najbliższymi, oczywiście powinien zostać wzięty pod uwagę przez sąd rozwodowy, który będzie związany ustaleniami sądu karnego.

Nie można jednak powiedzieć, czy skazanie małżonka będzie wystarczające dla udowodnienia jego odpowiedzialności za rozkład pożycia, choć z pewnością będzie miał dla jej ustalenia ogromne znaczenie. Jak stwierdza Pytająca wyrok w tej sprawie jeszcze nie zapadł, a postępowanie jest w fazie przygotowawczej. Nie wiadomo zatem jakie będą ostateczne ustalenia sądu i czy w ogóle zapadnie wyrok skazujący w tej sprawie. Nie można zatem przewidzieć jakimi środkami dowodowymi trzeba się będzie posłużyć, gdy wyrok określonej treści ostatecznie zapadnie.

Warto również zauważyć, że z pozwem o rozwód nie trzeba czekać aż do wydania wyroku skazującego. Udowodnienie winy małżonka przed ewentualnym skazaniem jest możliwe również przy wykorzystaniu innych środków dowodowych np. zeznań świadków czy obdukcji lekarskich. Pomocne może być również przedstawienie sądowi postanowień wydanych przez organy prowadzące postępowanie karne np. postanowienie o wszczęciu dochodzenia lub postanowienie o przedstawieniu zarzutów (o ile zostało wydane).

Niestety nie można przewidzieć jak długo będzie trwało postępowanie rozwodowe. Zależy to bowiem od ilości spraw w danym sądzie i od stopnia skomplikowania sprawy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika