Potrącenie wierzytelności z tytułu wykonawczego
Pytanie:
"Przeciwko mojej klientce komornik wszczął postępowanie egzekucyjne z wniosku osoby, która jest w rzeczywistości dłużnikiem mojej klientki i przeciwko tej osobie współpracująca ze mną kancelaria prawna już złożyła lub na dniach złoży wniosek do komornika w innym rewirze o wszczęcie egzekucji. Istnieją mianowicie dwa tytuły wykonawcze: w jednym moja klienta ma zapłacić kwotę ok. 10 tys. zł tej osobie, która złożyła wniosek egzekucyjny przeciwko mojej klientce, natomiast w drugim tytule wykonawczym ta osoba ma zapłacić mojej klientce (w innej sprawie) ok. 3 x więcej! Trudno, aby osoba ta nie wiedziała, że jest winna mojej klientce te pieniądze. Czy w tej sytuacji należy skierować komornika, który wszczął postępowanie egzekucyjne przeciwko mojej klientce, wniosek aby skontaktował się z tym komornikiem, do którego skierowaliśmy wniosek egzekucyjny przeciwko tej osobie?"
Odpowiedź prawnika: Potrącenie wierzytelności z tytułu wykonawczego
Ponieważ są dwa tytuły wykonawcze, każdy z komorników będzie niezależnie prowadził egzekucję przeciwko dłużnikowi wskazanemu w tytule wykonawczym. Kodeks postępowania cywilnego nie zna instytucji wzajemnego umorzenia tytułów wykonawczych do wysokości niższej sumy. Poinformowanie komornika o wszczętym przeciwko wierzycielowi innym postępowaniu egzekucyjnym nie odniesie więc oczekiwanego skutku.
Ponieważ podmioty wymienione w stanie faktycznym są wzajemnie wobec siebie dłużnikami i wierzycielami mogą być podstawy do wzajemnego potracenia wierzytelności do wysokości wierzytelności niższej. Przesłanki potrącenia wymienione są w art. 498 § 1 kodeksu cywilnego, opisuje je także artykuł Jakie wierzytelności mogą ulec potrąceniu?
Jeżeli wierzytelności spełniają warunki wzajemnego potracenia, oświadczenie o potraceniu może być złożone nawet na etapie dochodzenia wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym. W tym celu należy złożyć wierzycielowi oświadczenie o potraceniu długu z przysługującej wobec wierzyciela własnej wierzytelności. Następnie należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne, którego podstawę stanowiło będzie oświadczenie o potrąceniu wierzytelności (art. 840 § 1 pkt 2).
Jeżeli nie jest dopuszczalne potracenie wierzytelności, dłużnik może dobrowolnie spełnić świadczenie, a następnie złożyć powództwo przeciwegzekucyjne i jednocześnie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji na podstawie własnego tytułu wykonawczego.
Jeżeli dłużnik nie chce dobrowolnie spełniać świadczenia do rąk wierzyciela może poddać się egzekucji i jednocześnie złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji na podstawie własnego tytułu wykonawczego.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?