Pastuch elektryczny a prawo budowlane

Pytanie:

Na łące przylegającej do drogi tzw. polnej chcę postawić elektryzator dla zwierząt. Zasilacz 9V. Lokalne starostwo postawiło wymóg projektu ogrodzenia przez uprawnioną osobę oraz pozwolenia na budowę. Porozumiałam się z producentem, który stwierdził "pierwszy raz słyszę o takim wymogu." Czy jest to prawidłowe i jaki przepis prawny reguluje stawianie tego rodzaju ogrodzenia?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przede wszystkim na budowę ogrodzenia potrzebne jest co najwyższej zgłoszenie, a nie pozwolenie na budowę. Ponadto mamy wątpliwości, czy w ogóle jest to budowla. Jeśli jest to tzw. pastuch - ogrodzenie, a raczej sznur czy kabel, rozciągane na wbijanych czasowo w ziemię niskich plastikowych słupkach, to trudno nazwać to budowlą czy urządzeniem budowlanym.

Urządzenia budowlane to urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.

Jednak nie wszystko, co nazywamy ogrodzeniem, jest ogrodzeniem w świetle przepisów prawa budowlanego. Potwierdza to także wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 4 września 2002 r., IV SA 1712/2000, zgodnie z którym urządzeniami budowlanymi, o jakich mowa w art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane są nie wszelkie ogrodzenia, ale wyłącznie te, które zapewniają użytkowanie danego obiektu budowlanego i które bez tego obiektu nie spełniałyby swej funkcji technicznej.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: