Archiwum porad prawnych Lipiec 2007

Przedawnienie roszczenia z wyroku sądowego

31.7.2007

We wrześniu 1997 roku uzyskałem prawomocny wyrok sądowy przeciwko dłużnikowi. W styczniu 1998 roku skierowałem sprawę do komornika o egzekucję należności. Egzekucja okazała się bezskuteczna, gdyż wówczas dłużnik nic nie posiadał. Przez cały ten okres czasu tj. do roku 2007 dłużnik (...)

Wniosek o przebadanie świadka przez biegłego

31.7.2007

Żona w sprawie rozwodowej chce powołać na świadka swoją 79-letnią babcię. Kobieta ta moim zdaniem ma sklerozę i pewne zaburzenia psychiczne i pamięci i jest całkowicie niewiarygodna. Czy mogę złożyć wniosek o przebadanie świadka przez biegłego psychiatrę i jeżeli tak to jak i kiedy?

Eksmisja współlokatora

31.7.2007

Córka mieszka wraz z byłym mężem, 11-letnim synem i bratem w lokalu kwaterunkowym, gdzie głównym lokatorem jest matka. Mieszkanie jest dwupoziomowe - córka z byłym mężem zajmują dwa pokoje i kuchnię, jeden pokój zajmuje 11 letni syn. W czasie sprawy rozwodowej były zięć powiedział, że (...)

Wymiana dowodu osoby niepełnosprawnej

31.7.2007

Wraz z bratem opiekujemy się przemiennie (po pół roku) naszą matką, która jest po przebytym w 2000 roku udarze mózgowym pod postacią porażenia prawostronnego i całkowitej afazji ruchowej. Kontakt z nią jest trudny, odpowiedzi jej poprzez skinienie głową najczęściej świadczą o nie zrozumieniu (...)

Definicja czasu pracy

31.7.2007

Pracownicy fizyczni pracują przy obsłudze maszyn. Obowiązuje ich 3-zmianowy rozkład czasu pracy, 8 godzin na dobę, 40 godzin tygodniowo. Czy ośmiogodzinna norma dobowa czasu pracy dotyczy tylko tzw. czasu efektywnego wykonywania czynności na poszczególnych stanowiskach pracy (przy obsłudze maszyn), (...)

Dochodzenie zaległego najmu - właściwość sądu

30.7.2007

Chcę złożyć pozew o spłatę zaległych czynszów za wynajem domu znajdującego się w S. Dom jest własnością moją (stały adres zameldowania: B., czasowy adres zameldowania: R.) i męża (adres stały: R.). Najemca - dłużnik mieszka w B. Który sąd będzie właściwy do złożenia pozwu?

Skuteczność wypowiedzenia pełnomocnictwa

30.7.2007

Radca prawny zatrudniony na umowę o pracę odchodzi na emeryturę - zostanie z nim niebawem rozwiązana umowa o pracę. Radca ten jest pełnomocnikiem procesowym pracodawcy w kilku niezakończonych jeszcze sprawach sądowych. Czy istnieje w tej sytuacji obowiązek powiadomienia sądu o rozwiązaniu (...)

Termin rozpatrzenia wniosku o kontakty z dziećmi

30.7.2007

Żona złożyła pozew o rozwód, wyprowadziła się i zabrała dzieci. Od dwóch lat się z nimi nie widziałem. Zamierzam złożyć w sądzie wniosek o przyjazd moich dzieci do mnie na wakacje. Nie mam ograniczonych praw rodzicielskich. Czy Sąd jest zobowiązany prawem do rozpatrzenia wniosku w konkretnym (...)

Umorzenie śledztwa z powodu braku wniosku

30.7.2007

Powodem umorzenia przez prokuratora śledztwa był brak wniosku o ściganie pochodzącego od osoby uprawnionej na podstawie art. 17 par. 1 pkt 10 kpk. Proszę o wyjaśnienie co rozumie się pod pojęciem braku wniosku? Czy policja powinna poinformować pokrzywdzonego, że taki wniosek powinien być złożony, (...)

Nabycie nieruchomości przez obcokrajowca

29.7.2007

Jestem właścicielka nieruchomości zabudowanej. Nieruchomość tę częściowo otrzymałam w spadku po ojcu, część darowała mi Mama i rodzeństwo. Mój mąż jest Niemcem. Mieszkamy w Anglii, ale mamy zamiar przeprowadzić sie do Polski i w związku z tym w 2001 roku zaczęliśmy rozbudowywać (...)

Umowa przedwstępna a podatek dochodowy

29.7.2007

Jestem właścicielką nieruchomości zabudowanej halą produkcyjną i magazynem. 1/2 części nabyłam w 2002 r., a drugą połowę w 2007 r. Mam kupca na tę nieruchomość. Jednakże mogę sprzedać tę nieruchomość dopiero w styczniu 2008 roku. Osoba chcąca kupić chciałaby się zabezpieczyć (...)

Nakłady dzierżawcy lokalu użytkowego

28.7.2007

Od trzech lat dzierżawię lokal użytkowy (bufet -stołówka) od Starostwa Powiatowego na podstawie umowy zawartej na okres 10 lat. Do tej pory za korzystanie z poboru wody zimnej i ciepłej, oraz odprowadzenia ścieków, rozliczenie kosztów następowało na podstawie wskazań podliczników - zgodnie (...)

Zawyżona cena nieruchomości gminnej

27.7.2007

Gmina pismem z dnia 16.05.1996 poinformowała mnie o możliwości zbycia działki jako dopełnienie do mojej nieruchomości. Jestem bardzo zainteresowany nabyciem tej działki, jednak wycena sporządzona przez Gminę jest wg mnie drastycznie zawyżona. Między mną a Gminą wywiązała się korespondencja, (...)

Badanie psychiatryczne

27.7.2007

Mam dwie córki w wieku 8 lat. Dwa lata temu, zostały one zabrane z domu pod moją nieobecność przez rodzinę żony. Rok temu próbowałem zobaczyć się z moimi dziećmi. Były one przetrzymywane przez teściów na Śląsku. Żona mieszkała w Warszawie i nie przebywała z dziećmi. Ponieważ żona (...)

Spadek po obywatelu niemieckim

27.7.2007

Moja Matka ma brata za granicą w Niemczech, który zmarł, był obywatelem Niemieckim zrzekł się obywatelstwa Polskiego w latach 60- tych wyjechał z żoną do Niemiec i tam się osiedlił. Brat mojej Matki miał czworo dzieci są oni już dorośli i mają swoje dzieci już niemieckie. Brat w ostatnich (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika