Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 194 kodeksu postępowania karnego dotyczy jedynie elementów postanowienia o dopuszczeniu dowodu z opinii biegłego. Zgodnie z art. 202 kpk w celu wydania opinii o stanie zdrowia psychicznego oskarżonego sąd, a w postępowaniu przygotowawczym prokurator, powołuje co najmniej dwóch biegłych lekarzy psychiatrów. Na wniosek psychiatrów do udziału w wydaniu opinii powołuje się ponadto biegłego lub biegłych innych specjalności. Biegli nie mogą pozostawać ze sobą w związku małżeńskim ani w innym stosunku, który mógłby wywołać uzasadnioną wątpliwość co do ich samodzielności. Opinia psychiatrów powinna zawierać stwierdzenia dotyczące zarówno poczytalności oskarżonego w chwili popełnienia czynu, jak i jego aktualnego stanu zdrowia psychicznego oraz zdolności do udziału w postępowaniu, a w razie potrzeby co do okoliczności wymienionych w art. 93 Kodeksu karnego (tj. okoliczności będących podstawą do umieszczenia w zakładzie zamkniętym). Powyższy przepis dotyczy zarówno oskarżonego, jak i podejrzanego, gdyż zgodnie z art. 71 § 3 kpk, jeżeli kodeks niniejszy używa w znaczeniu ogólnym określenia „oskarżony”, odpowiednie przepisy mają zastosowanie także do podejrzanego.
Zgodnie z art. 390 kpk dotyczącym rozprawy głównej oskarżony ma prawo być obecny przy wszystkich czynnościach postępowania dowodowego. Jednakże w wyjątkowych wypadkach, gdy należy się obawiać, że obecność oskarżonego mogłaby oddziaływać krępująco na wyjaśnienia współoskarżonego albo na zeznania świadka lub biegłego, przewodniczący może zarządzić, aby na czas przesłuchania danej osoby oskarżony opuścił salę sądową.
Z kolei zgodnie z art. 171 § 2 kpk dotyczącym dowodów w ogólności prawo zadawania pytań mają, prócz organu przesłuchującego, strony, obrońcy, pełnomocnicy, biegli oraz podmiot określony w art. 416 kpk. Pytania zadaje się osobie przesłuchiwanej bezpośrednio, chyba że organ przesłuchujący zarządzi inaczej. Zgodnie z art. 315 kpk podejrzany i jego obrońca oraz pokrzywdzony i jego pełnomocnik mogą składać wnioski o dokonanie czynności śledztwa. Stronie, która złożyła taki wniosek, oraz jej obrońcy lub pełnomocnikowi nie można odmówić wzięcia udziału w czynności, jeżeli tego żądają (chyba że sprowadzenie podejrzanego pozbawionego wolności spowodowałoby to poważne trudności). Zgodnie z art. 317 kpk strony, a obrońcę lub pełnomocnika, gdy są już w sprawie ustanowieni, należy także na żądanie dopuścić do udziału w innych czynnościach śledztwa. Z przepisów dotyczących końcowego zapoznania się podejrzanego z aktami postępowania przygotowawczego wynika ponadto, że w terminie 3 dni od daty zaznajomienia podejrzanego z materiałami może on złożyć wniosek o uzupełnienie śledztwa.