Teza dowodowa w procesie gospodarczym

Pytanie:

"W hipotetycznej sprawie gospodarczej z umowy pożyczki w sprzeciwie od nakazu zapłaty pozwany formułuje ogólnikową tezę, że "dług nie istnieje" i na tę okoliczność powołuje dowód z zeznania świadka. Czy przy tak ogólnie sformułowanych okolicznościach sąd może wziąć pod uwagę zeznania świadka, który mówiłby np. że widział jak pozwany oddał dług albo słyszał, jak strony ustalały ustnie inną treść umowy? Czy też takie twierdzenia podlegają prekluzji i sąd ich nie dopuszcza lub je pomija?"

Odpowiedź prawnika: Teza dowodowa w procesie gospodarczym

Zgodnie z art. 258 § 1 k.p.c. strona powołująca się na dowód ze świadków obowiązana jest dokładnie oznaczyć fakty, które mają być zeznaniami poszczególnych świadków stwierdzone. Fakty powinny być zatem przedstawione przejrzyście i dokładnie, aby umożliwić kontrolę sądowi (orz. Sądu Najwyższego z 17 kwietnia 1963 roku, sygn. akt II CR 240/62). Strona powołująca dowód nie ma jednakże obowiązku dokładnego wskazywania co i w jaki sposób świadek może zeznać przed sądem. Należy również pamiętać, iż strona przeciwna może domagać się oddalenia wniosku o dopuszczenie dowodu z zeznań świadka.

Kwestia dopuszczenia konkretnego dowodu, bądź odmowy takiego dopuszczenia stanowi jednakże element tzw. prawa sędziowskiego (zasada swobodnej oceny dowodów). Oznacza to, iż sąd kierując się ogólnymi przesłankami procedury cywilnej – w tym przypadku uznaniem, czy przedmiotem dowodu są fakty mające istotne znaczenie dla sprawy – podejmuje samodzielną decyzję wydając stosowne postanowienie w przedmiocie środka dowodowego. Postanowienie takie nie podlega odrębnemu zaskarżeniu, jednakże można je zaskarżyć w apelacji wskazując, iż sąd dopuszczając, bądź nie dopuszczając dowodu naruszył zasadę równowagi stron w procesie oraz zasadę prekluzji dowodowej, czy też nie wyjaśnił wszystkich aspektów sprawy zgodnie z art. 232 k.p.c.

Sąd może uznać, iż zebrany w sprawie materiał dowodowy nie wystarcza do wydania orzeczenia i na mocy art. 232 k.p.c. dopuścić dowód z urzędu.

Odmiennym zagadnieniem jest natomiast ocena wartości dowodowej i wiarygodności zeznań świadka. Sąd ocenia bowiem wiarygodność i moc dowodów według własnego przekonania, na podstawie wszechstronnego rozważenia zebranego materiału (art. 233 § 1 k.p.c.). Sąd może więc, pomimo dopuszczenia dowodu, nie dać wiary zeznaniom świadka i pominąć je przy formułowaniu orzeczenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika