Wniosek o przebadanie świadka przez biegłego
Pytanie:
"Żona w sprawie rozwodowej chce powołać na świadka swoją 79-letnią babcię. Kobieta ta moim zdaniem ma sklerozę i pewne zaburzenia psychiczne i pamięci i jest całkowicie niewiarygodna. Czy mogę złożyć wniosek o przebadanie świadka przez biegłego psychiatrę i jeżeli tak to jak i kiedy? "
Odpowiedź prawnika: Wniosek o przebadanie świadka przez biegłego
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują wprost badanie psychiatryczne w przypadku wniosku o ubezwłasnowolnienie. Zgodnie z art. 553 kpc osoba, która ma być ubezwłasnowolniona, musi być zbadana przez jednego lub więcej biegłych lekarzy psychiatrów. Jednakże zgodnie z art. 259 kpc świadkami nie mogą być osoby niezdolne do spostrzegania lub komunikowania swych spostrzeżeń. W takim przypadku powinien Pan więc podważać fakt zdolności babci Pana żony do komunikowania się. Proszę pamiętać, że sam fakt leczenia psychiatrycznego nie podważa automatycznie zeznań świadka (tak orzeczenie Sadu Najwyższego z dnia 11 stycznia 1980 r. , sygn. III KR 358/7). Natomiast zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia psychicznego badanie psychiatryczne wymaga co do zasady zgody osoby badanej. Kodeks postępowania cywilnego nie zawiera analogicznych postanowień jak w kodeksie postępowania karnego, zgodnie z którym, jeżeli istnieje wątpliwość co do stanu psychicznego świadka, jego stanu rozwoju umysłowego, zdolności postrzegania lub odtwarzania przez niego spostrzeżeń, sąd lub prokurator może zarządzić przesłuchanie świadka z udziałem biegłego lekarza lub biegłego psychologa, a świadek nie może się temu sprzeciwić (art. 192 § 2 kpk).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?