Dochodzenie zaległego najmu - właściwość sądu

Pytanie:

"Chcę złożyć pozew o spłatę zaległych czynszów za wynajem domu znajdującego się w S. Dom jest własnością moją (stały adres zameldowania: B., czasowy adres zameldowania: R.) i męża (adres stały: R.). Najemca - dłużnik mieszka w B. Który sąd będzie właściwy do złożenia pozwu?"

Odpowiedź prawnika: Dochodzenie zaległego najmu - właściwość sądu

Ogólną zasadą jest, że powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania. Liczy się miejsce zamieszkania, a nie adres zameldowania. Byłby to zatem Sąd Rejonowy w B.

Ustawodawca jednak w art. 37 kodeksu postępowania cywilnego zawarł zasadę szczególną, zgodnie z którą, powództwo o roszczenie ze stosunku najmu lub dzierżawy nieruchomości wytoczyć można przed sąd miejsca położenia nieruchomości. W związku z niniejszym przepisem, w przedmiotowej sprawie właściwy będzie Sąd Rejonowy w S (miejsce położenia nieruchomości).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika