Ekwiwalent pieniężny w świadectwie pracy
Pytanie:
"Wypisując świadectwo pracy należy wpisać liczbę dni urlopu wypoczynkowego za dany rok. My wypłaciliśmy ekwiwalent. Czy w świadectwie pracy wpisać liczbę dni czy słowo ekwiwalent za liczbę dni? "
Odpowiedź prawnika: Ekwiwalent pieniężny w świadectwie pracy
Ekwiwalent jest świadczeniem pieniężnym przyznawanym przez pracodawcę w przypadku niewykorzystania przez pracownika całości lub części przysługującego mu urlopu, z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Ekwiwalent jest surogatem urlopu wypoczynkowego, do którego to urlopu pracownik ma prawo w roku, w którym nastąpiło rozwiązanie lub wygaśniecie stosunku pracy.
Wzór świadectwa pracy stanowiący załącznik do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania w punkcie 4.1) przewiduje wyszczególnienie o wymiarze urlopu wypoczynkowego wykorzystanego w roku kalendarzowym, w którym ustał stosunek pracy. Rozporządzenie nie precyzuje jednak czy w świadectwie ma to być określona liczba dni oraz czy należy uwzględnić wypłatę ekwiwalentu.
Naszym zdaniem optymalnym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby wpisanie łączne dni, w których urlop został wykorzystany w naturze jak również dni, za które został pobrany ekwiwalent, bez uwzględnienia czy te dni zostały wykorzystane w naturze czy nie. Powołany powyżej punkt 4.1) wzoru świadectwa pracy ma zatem charakter informacyjny – pozwala bowiem ocenić nowemu pracodawcy czy i w jakim wymiarze należy się pracownikowi urlop w nowym zakładzie pracy w tym konkretnym roku kalendarzowym. Z punktu widzenia nowego pracodawcy nie ma znaczenia w jaki sposób należny urlop został rozliczony.
Ponadto warto zwrócić również uwagę na zawarte w ww. załączniku pouczenie co do sposobu uzupełniania świadectwa pracy. Zgodnie z pkt. 4 tego pouczenia w dyskutowanym punkcie świadectwa należy wymienić wyłącznie liczbę dni i godzin urlopu wypoczynkowego przysługującego pracownikowi w roku kalendarzowym, w którym ustaje stosunek pracy, wykorzystanego w naturze lub za które przysługuje ekwiwalent pieniężny. Nie ma zatem obowiązku osobnego wykazania liczby dni wykorzystanego urlopu i dni, za które przyznano ekwiwalent.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?