Nakłady dzierżawcy lokalu użytkowego

Pytanie:

"Od trzech lat dzierżawię lokal użytkowy (bufet -stołówka) od Starostwa Powiatowego na podstawie umowy zawartej na okres 10 lat. Do tej pory za korzystanie z poboru wody zimnej i ciepłej, oraz odprowadzenia ścieków, rozliczenie kosztów następowało na podstawie wskazań podliczników - zgodnie z treścią umowy. W dniu 25 lipca br. Starostwo wystąpiło do mnie z pismem o wykonanie na koszt dzierżawcy oddzielnych przyłączeń wod.- kan. i co do zasilania dzierżawionego lokalu. Koszt takiego przedsięwzięcia to ok. 50.000 zł. W tym roku nastąpiła zmiana zarządu i Starosty. Czy takie zadania należą do obowiązków dzierżawcy czy wynajmującego? Proszę również o podanie podstawy prawnej."

Odpowiedź prawnika: Nakłady dzierżawcy lokalu użytkowego

Pani sytuację prawną, jako że umowa dotyczy lokalu użytkowego, będą regulowały oprócz umowy przepisy kodeksu cywilnego. Warto też podkreślić, iż niezależnie od nazwy umowa przez Panią zawarta jest najprawdopodobniej umową najmu, a nie dzierżawy. Nie ma to jednak w tym wypadku znaczenia, gdyż do umowy dzierżawy, oprócz przepisu, zgodnie z którym dzierżawca ma obowiązek dokonywania napraw niezbędnych do zachowania przedmiotu dzierżawy w stanie nie pogorszonym, stosuje się przepisy o najmie. Zgodnie z nimi (art. 662) wynajmujący powinien wydać najemcy rzecz w stanie przydatnym do umówionego użytku i utrzymywać ją w takim stanie przez czas trwania najmu. Drobne nakłady połączone ze zwykłym używaniem rzeczy obciążają najemcę. Zgodnie z art. 681 do drobnych nakładów, które obciążają najemcę lokalu, należą w szczególności: drobne naprawy podłóg, drzwi i okien, malowanie ścian, podłóg oraz wewnętrznej strony drzwi wejściowych, jak również drobne naprawy instalacji i urządzeń technicznych, zapewniających korzystanie ze światła, ogrzewania lokalu, dopływu i odpływu wody. Żaden przepis nie zobowiązuje najemcy czy dzierżawcy do dokonywania takich nakładów na rzecz, o jakich mowa w pytaniu. Taka inwestycja nie stanowi nawet nakładów koniecznych, lecz wręcz ulepszenia rzeczy.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika