Zawyżona cena nieruchomości gminnej

Pytanie:

"Gmina pismem z dnia 16.05.1996 poinformowała mnie o możliwości zbycia działki jako dopełnienie do mojej nieruchomości. Jestem bardzo zainteresowany nabyciem tej działki, jednak wycena sporządzona przez Gminę jest wg mnie drastycznie zawyżona. Między mną a Gminą wywiązała się korespondencja, w której zakwestionowałem wycenę działki. Gmina w żadnym swoim piśmie nie ustosunkowała się do tej kwestii. Ostanie moje pismo w tej sprawie jest datowane 16.07.2006, a ostatnie pismo Gminy jest z dnia 07.09.2006. Czy nie został utracony przeze mnie termin zaskarżenia tej wyceny? Kogo należy skarżyć Gminę, czy firmę która na zlecenie Gminy wyceniła tą działkę? Jaki Sąd jest właściwy do rozstrzygnięcia tej sprawy? Jakiego rodzaju opłaty sądowe będę musiał ponieść chcąc zaskarżyć tą wycenę? Czy mogę zrobić na własną rękę niezależną wycenę tej działki? "

Odpowiedź prawnika: Zawyżona cena nieruchomości gminnej

Propozycja gminy w zakresie ceny przedmiotowej nieruchomości nie jest decyzją administracyjną ani innym aktem, który w sposób arbitralny rozstrzyga pozycję jednostki. Gmina składając propozycję zakupu działa jak każdy inny podmiot w stosunkach cywilnoprawnych i nie dysponuje władztwem nad innym podmiotem. Oznacza to, że pozycja Pana i gminy w negocjacjach jest w sensie prawnym jednakowa. Nie może Pan więc zaskarżyć wyceny nieruchomości do sądu. W prawie cywilnym obowiązuje bowiem zasada swobody umów, co oznacza, że strony mogą dowolnie kształtować stosunki prawne, oczywiście w granicach prawa, natury stosunku i zasad współżycia społecznego. Gmina nie może Pana zmusić do zawarcia umowy i przyjęcia ceny z którą się Pan nie zgadza.

Co do zasady cena nieruchomości powinna być ustalona wedle jej wartości – tak stanowi art. 67 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Jeśli uważa Pan, że gmina w sposób błędny ustaliła wartość nieruchomości, proponujemy zwrócenie się do rzeczoznawcy, który w sposób niezależny oceni wartość przedmiotowej nieruchomości. W oparciu o tak dokonaną wycenę można podjąć negocjacje z gminą i ustalić cenę, którą obie strony będą skłonne przyjąć. Trzeba jednak mieć na uwadze to, że koszty wyceny rzeczoznawcy będzie Pan musiał ponieść sam, a gmina też nie będzie zobligowana do zawarcia z Panem umowy.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Elżbieta Nowak 2015-09-25 22:29:33

    Chcę dokupić fragment działki przylegającej do mojej posiadłości wielkości 250m. Gmina powołała rzeczoznawcę, który wycenił tę działkę 24 zł za metr. Usługa rzeczoznawcy została opłacona przeze mnie. Urząd Gminy podwyższył tę wycenę do 80 zł za metr. Czy urząd miał prawo do tak drastycznej podwyżki? Czy mam prawo do zasiedzenia, jeżeli użytkuję ten fragment ziemi od 30 lat ?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika