Opłata od apelacji w sprawie podziału majątku

Pytanie:

"Uczestnik postępowania o podział majątku dorobkowego małżonków złożył apelację od postanowienia kończącego postępowanie w sprawie wraz z wnioskiem o zwolnienie z kosztów sądowych. Sąd postanowieniem odmówił zwolnienia od kosztów sądowych, jednak z treści postanowienia nie wynika, jaka opłata powinna zostać wniesiona. Wartość przedmiotu zaskarżenia wynosi 138 000 zł. W pierwszej instancji uczestnik był reprezentowany przez radcę prawnego, jednakże pełnomocnictwo obejmowało tylko postępowanie w pierwszej instancji i apelację złożył już we własnym imieniu. Postanowienie o odmowie zwolnienia z kosztów sądowych zostało przesłane jednak radcy reprezentującemu uczestnika w pierwszej instancji. W jakiej wysokości opłatę musi uiścić uczestnik, w jakiej formie (znaczki, przelew) i czy jest do tego wyznaczony jakiś termin?"

Odpowiedź prawnika: Opłata od apelacji w sprawie podziału majątku

Wpis należy uiścić w ciągu 7 dni od doręczenia wezwania do jego uiszczenia. W tym wypadku z ostrożności procesowej należałoby wnieść opłatę w ciągu 7 dni od dnia doręczenia obecnego pisma, tj. postanowienia o odmowie zwolnienia z kosztów. Należałoby jednak jednocześnie wskazać w piśmie do sądu, iż radca prawny nie ma umocowania do reprezentowania Pani/Pana w drugiej instancji. Jeśli bowiem sąd przyjmie, że jest Pan/Pani reprezentowany/a przez profesjonalnego pełnomocnika, odrzuci apelację z przyczyn formalnych bez wzywania do usunięcia braków. Opłata od apelacji w sprawie o podział majątku, wynosi tyle samo, co od wniosku, czyli 1000 zł. Opłatę powyższą można uiścić za pomocą znaków opłaty sądowej (maksymalny wpis, który można opłacić znakami wynosi 1500 zł), w kasie sądu albo na rachunek bankowy. W przypadku dołączenia do pisma dowodu wniesienia opłaty sądowej w formie wydruku potwierdzającego dokonanie operacji bankowej, na wydruku tym zamieszcza się potwierdzoną własnoręcznym podpisem informację, że figurująca na nim kwota stanowi opłatę za wnoszone pismo.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika