Wstrzymanie egzekucji na wniosek wierzyciela

Pytanie:

"W jaki sposób Sp. z o.o., która jest wierzycielem długów spółki jawnej może wstrzymać licytację domu mieszkalnego, który należy do jednego ze wspólników dłużnika i w jaki sposób może sprzedać dom za cenę wywoławczą osobom, które chcą wykupić ten dom dla zamieszkującej tam bezrobotnej kobiety opiekującej się swoim niepełnosprawnym dzieckiem? Czy spółka - wierzyciel może zgodzić się prawnie na takie ustępstwo? Sprawa jest bardzo pilna licytacja nastąpi 8 sierpnia 2007 roku. Czy wierzyciel może wstrzymać egzekucję? "

Odpowiedź prawnika: Wstrzymanie egzekucji na wniosek wierzyciela

Oczywiście wierzyciel może wstrzymać prowadzone postępowanie egzekucyjne. Wystarczy, że złoży do komornika wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Komornik jest zobowiązany zawiesić postępowanie, jeśli taki wniosek wierzyciela do niego wpłynie. Wierzyciel może również zażądać umorzenia postępowania egzekucyjnego. W takiej sytuacji organ egzekucyjny umarza postępowanie (w całości lub części - zależnie od wniosku). Umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możności wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna. Umorzenie postępowania egzekucyjnego nie może naruszać praw osób trzecich.

Zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego jest jednak rzeczą wtórną. W pierwszej kolejności wierzyciel musi bowiem zdecydować czy takie działanie leży w jego interesie. Na taką decyzję wierzyciela dłużnik może wpłynąć w drodze negocjacji i składania różnych propozycji spłaty powstałego zadłużenia. Trzeba jednak pamiętać, że w prawie cywilnym panuje zasada swobody umów. Oznacza to, że wierzyciel może, ale nie musi się zgodzić na propozycje dłużnika.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika