Archiwum pytań i odpowiedzi prawnych Kwiecień 2007

Kumulacja roszczeń ze stosunku pracy

30.4.2007

Pracownik wniósł odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę na czas nieokreślony do sądu. W okresie zatrudnienia pracował na czarno w innym zakładzie pracy, którego właścicielem był pozwany. Czy w tym samym pozwie można zgłosić w tej sprawie roszczenie z tego tytułu?

Montaż wykładzin a KPiR

30.4.2007

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie remontów i usług budowlanych. Często korzystam z usług firm obcych, głównie zlecam instalację wykładzin giętkich. Kontrahent montuje wraz z dostawą wykładziny. W jakiej pozycji KPiR wpisać montaż wykładzin (usługa łącznie z wykładziną (...)

Małoletnia matka

30.4.2007

Szkoła poinformowała nasz Ośrodek Pomocy Społecznej, że dziewczyna, która uczęszcza do tej szkoły i ma 17 lat jest w ciąży. Rodzina jest patologiczna. Matka nieletniej w ciąży ma ograniczoną władzę rodzicielską co do niej, a ojciec nie żyje. Jest starsza pełnoletnia siostra. Mężczyzna, (...)

Właściwość miejscowa wymiany dokumentów

30.4.2007

Muszę wymienić dowód osobisty (stary), prawo jazdy (jeszcze stare) i paszport (kończy się ważność). Zamieszkuję w innej miejscowości niż jestem zameldowany (zaniedbałem obowiązek meldunkowy). Jaka jest właściwość miejscowa do wymiany powyższych dokumentów (miejsce zameldowania, zamieszkania, (...)

Zagubienie książeczki wojskowej

30.4.2007

Zaginęła mi (jakieś 13 lat temu) książeczka wojskowa. Co powinienem zrobić (zgłosić, wyrobić nową) i jakie sankcje karne mi grożą?

Kontrola biletów

30.4.2007

Czy przy okazywaniu biletów miesięcznych lub np. legitymacji uprawniających do tańszych biletów, ma się obowiązek przekazania do rąk kontrolera takiego dokumentu i czy kontroler ma prawo żądać takiej czynności od osoby kontrolowanej?

Ponowne zameldowanie na pobyt czasowy

30.4.2007

Czy można przedłużyć zameldowanie czasowe osoby trwające 3 miesiące o kolejne np. 3 miesiące? Co się stanie w przypadku ustania terminu zameldowania tymczasowego? Czy zameldowanie automatycznie się przedłuża? Na jaki okres?

Kredyt kupiecki

30.4.2007

Proszę przybliżyć nam zasady kredytu kupieckiego. Ustawa z 20.07.2001 o kredycie konsumenckim jest za bardzo zawężona.

Podatek dochodowy i VAT od podzielonej działki

29.4.2007

W 2005 roku zakupiliśmy z mężem działkę (współwłasność majątkowa), którą podzieliliśmy w roku 2007. Mają już inne numery niż ta zakupiona w 2005 roku. Chcemy sprzedać jedną z tych działek (tak naprawdę chcieliśmy sprzedać obie, ale obawiamy się podatku VAT za sprzedaż 2 działek) (...)

Publikacja zdjęć i wywiadów na stronach serwisu

27.4.2007

Wkrótce ma się odbyć zlot motorowy. Jedna z osób zostanie oddelegowana na to wydarzenie i jej zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadów oraz przygotowanie relacji fotograficznej. Następnym etapem jest publikacja artykułu dotyczącego wydarzenia (wraz z wywiadami) oraz zdjęć z imprezy. Czy do (...)

Sprzedaż wierzytelności a postępowanie sądowe

27.4.2007

Osoba fizyczna X posiada wierzytelność wobec dłużnika spółki z o.o. Wierzyciel wniósł sprawę do sądu i na dzień dzisiejszy zapadł wyrok przeciwko dłużnikowi, korzystny dla wierzyciela. Jednak wyrok jeszcze nie jest prawomocny, gdyż dłużnik wniósł apelację, która jeszcze nie ma wyznaczonego (...)

Niestawiennictwo obu stron na rozprawie

27.4.2007

Dłużnik otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Wniósł sprzeciw i sąd wyznaczył termin rozprawy. Na rozprawie dłużnik ani wierzyciel nie stawili się. Jakie mogą być skutki niestawiennictwa stron w tym przypadku?

Orzeczenie o alimentach i władzy rodzicielskiej

27.4.2007

Ojciec złożył wniosek o ograniczenie praw rodzicielskich matki dziecka z jednoczesnym ustaleniem zamieszkania dziecka u ojca. Do chwili obecnej dziecko zamieszkiwało z matką a ojciec płacił na nie alimenty. Czy podczas posiedzenia sądu w tej sprawie ojciec może złożyć wniosek o uchylenie (...)

Doręczanie wezwań przez komornika

26.4.2007

W skrzynce pocztowej na listy znalazłem karteczkę z pieczątką komornika. Z treści tej karteczki wynika, że komornik wzywa mnie, abym stawił się w celu złożenia jakichś wyjaśnień. Nadmieniam, że złożyłem prawomocny tytuł egzekucyjny do komornika, w celu egzekucji przeciwko mojemu dłużnikowi. (...)

Wymóg autoryzowanego serwisu w przetargu

26.4.2007

Podmiot udzielający zamówienia objęty jest zakresem ustawy Prawo zamówień publicznych, forma postępowania: przetarg nieograniczony. Przetarg dotyczy sprzętu biurowego: drukarko-kopiarki. Dla takiej działalności nie są wymagane żadne koncesje ani zezwolenia. Przedmiotem postępowania jest zakup (...)

Osoba niezatrudniona a otrzymywanie diet

26.4.2007

Prezes i jednocześnie jedyny udziałowiec spółki z o.o. nie jest zatrudniony w spółce z o.o. Siedzibą spółki jest miasto w Polsce. Czy prezesowi przysługują delegacje z tytułu jego podróży służbowych?

Pojęcie pracodawcy

26.4.2007

Co należy rozumieć przez pojęcie "pracodawca", kiedy w spółce następuje zmiana pracodawcy mając na uwadze art. 241[8]KP?

Składki do ZUS a umowa na okres próbny

26.4.2007

Czy zatrudnienie pracownika na okres próbny wiąże się z koniecznością uiszczania opłat ZUS, tak jak przy umowie o pracę lub umowie zlecenia? Jeśli tak to w jakim zakresie?

Roszczenia pracowników w razie likwidacji firmy

26.4.2007

Likwidując firmę zatrudniającą 4 osoby, która utraciła płynność finansową i nie posiada żadnego majątku (dzierżawa), w jaki sposób pracownicy mogą dochodzić swoich roszczeń z tytułu likwidacji firmy?

Urlop u nowego pracodawcy

26.4.2007

Czy to prawda, jak twierdzi mój nowy pracodawca, że w przypadku zmiany pracy prawo do urlopu wypoczynkowego przysługuje mi tylko w wysokości 2,5 dnia za każdy przepracowany miesiąc? Nową pracę rozpoczęłam z dniem 1 czerwca 2001 r. Mam za sobą 15 letni staż pracy i prawo do 26-dniowego urlopu. (...)

Urlop w terminie niezgodnym z planem urlopów

26.4.2007

Co zrobić jeżeli pracownik zatrudniony na stanowisku głównego księgowego nie chce wykorzystać urlopu w wyznaczonym terminie, uzasadniając to faktem, iż ma czas na wykorzystanie urlopu przez 3 lata?

Zmiana prawomocnej decyzji przysparzającej

26.4.2007

Po otrzymaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu stwierdziłem, że ustalenia zawarte w decyzji nie są tożsame z tym, o co wnioskowałem. Wobec tego wystąpiłem do organu gminy o zmianę już prawomocnej decyzji, na podstawie art. 154 Kpa, w kwestii dotyczącej powierzchni zabudowy. (...)

Wyjście ze współwłasności

25.4.2007

Teść ma działkę razem ze swoim bratem. Sąd tak kiedyś zadecydował w postępowaniu spadkowym po ich rodzicach, bo był tylko jeden dojazd do niej, dojazd ten jest zwykłą ulicą gminną, ale ponieważ działka jest wąska i długa to nie było możliwości podziału i dlatego obaj dostali tę (...)

Oprotestowanie weksla

25.4.2007

Właściciel firmy zajmującej się pośrednictwem w handlu nieruchomościami pobrał zaliczkę, na którą wystawił rachunek i weksel, ale nie napisał na nim \"zapłacę bez protestu\" Z zadania się nie wywiązał. Sprawa ma już co najmniej 10 lat. Jak należy weksel oprotestować, kto to robi, (...)

Potrącenie z wynagrodzenia kosztów szkoleń

25.4.2007

Od lat podpisujemy z pracownikami umowy dotyczące kosztów szkoleń. Jeśli wartość szkolenia przekracza 200 PLN pracownik podpisuje aneks, w którym zobowiązuje się do przepracowania określonego czasu od ukończenia szkolenia. Jeśli rozwiązanie stosunku pracy nastąpi przed tym terminem i z (...)

Apelacja a błędne ustalenie stanu faktycznego

25.4.2007

Przegrałem sprawę w sądzie rejonowym (sądzie pracy) - sprawa dotyczy odprawy. Chcę wystąpić z apelacją. W czasie rozprawy i później w uzasadnieniu sąd pominął moje dowody (prawidłowo złożony wniosek dowodowy) nie wydając przy tym postanowienia o oddaleniu dowodu. Jednocześnie sąd dopuścił (...)

Poręczenie pożyczki z ZFŚS

25.4.2007

Jest udzielona pracownikowi pożyczka z ZFŚS. Osobą reprezentująca Spółdzielnię jest Prezes Zarządu, która podpisuje umowę przydzielonej pożyczki z ZFŚS. Czy Prezes Zarządu podpisująca umowę w przedstawionej sytuacji może być żyrantem? Czy można być żyrantem podpisując jednocześnie (...)

Niezgłoszenie spadku do opodatkowania

25.4.2007

Dostałem od Państwa następującą odpowiedź na ostatnie pytanie: "Zeznanie podatkowe o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku należało złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Jeżeli nabycie (...)

Opodatkowanie usług elektrycznych

24.4.2007

Firma wykonuje pomiary elektryczne oraz układa sieć elektryczną w nowych i starszych budynkach - zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych. Jaką stawką ryczałtu i VAT opodatkowane są te usługi? Czy są to usługi budowlane?

Sprawdzanie czy druga strona wniosła apelację

24.4.2007

03.04.2007 r. zostało wydane postanowienie Sądu o wypłaceniu do rąk drugiego małżonka części wynagrodzenia za pracę małżonka który nie spełnia obowiązku przyczyniania się do zaspokajania potrzeb rodziny. Małżonek nie podając przyczyn - nie był obecny na odczytaniu postanowienia - w (...)

Pracownicy w delegacji za granicą

24.4.2007

Polska firma wykonuje usługi budowlane na terenie krajów Beneluxu. Pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę wykonują tam prace budowlane na zasadzie delegacji (nie oddelegowań). Diety i ryczałty z tytułu podróży służbowych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (...)

Pełnomocnictwo po przekształceniu mocodawcy

24.4.2007

Kancelaria prawna posiadała pełnomocnictwo udzielone przez spółkę akcyjną do celów reprezentacji jej interesów. W tej chwili spółka ta została wchłonięta przez inną spółkę i stała się członkiem grupy kapitałowej. Czy pełnomocnictwa do reprezentacji udzielone przez poprzednią spółkę (...)

Nieruchomości na licytacji a prawo dożywocia

24.4.2007

Licytant dokonał zakupu (w drodze licytacji sądowej) nieruchomości, w skład której wchodzi również dom. Dom zamieszkały jest przez rodziców dłużników, posiadających wpisane w KW prawo dożywotniego korzystania z ww. budynku. Czy licytant ma prawo zająć ten dom i żądać ich eksmisji?

Nieprawidłowa reprezentacja w procesie

24.4.2007

W sporze cywilnym w kwocie powyżej 10 tysięcy PLN (nie gospodarczym) wydany został nakaz zapłaty w trybie upominawczym. Pozwany wniósł sprzeciw poruszając kilka zagadnień faktycznych i prawnych, na które powód odpowiedział przed pierwszą rozprawą. Na pierwszej rozprawie sędzia wyznaczyła (...)

Kopia zeznań świadka

24.4.2007

Zostałam wezwana na przesłuchanie do Prokuratury, jako świadek, do odległej miejscowości. Czy mam możliwość otrzymania po przesłuchaniu kopii moich zeznań?

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika