Apelacja a błędne ustalenie stanu faktycznego
Pytanie:
"Przegrałem sprawę w sądzie rejonowym (sądzie pracy) - sprawa dotyczy odprawy. Chcę wystąpić z apelacją. W czasie rozprawy i później w uzasadnieniu sąd pominął moje dowody (prawidłowo złożony wniosek dowodowy) nie wydając przy tym postanowienia o oddaleniu dowodu. Jednocześnie sąd dopuścił dowód strony pozwanej, powołuje się na niego w uzasadnieniu wyroku, mimo że - jak udowodniłem podczas okazania dowodu (dyskietka z zapisanym plikiem) - plik został utworzony dużo później, niż udowadniane nim zdarzenie zaistniało. Czy sąd odrzucając dowód lub wniosek dowodowy musi to zrobić formalnie oraz na jakie przepisy mogę się powołać podnosząc w apelacji ww. fakty?"
Odpowiedź prawnika: Apelacja a błędne ustalenie stanu faktycznego
Sąd cywilny może oddalać wnioski dowodowe stron na podstawie art. 217 § 2 kpc. Przyjmując lub oddalając wniosek dowodowy powinien wydać postanowienie w tej sprawie. Dla pewności można to sprawdzić w aktach sprawy. Istotne jest jednak to, że postanowienie sądu w sprawie dopuszczenia lub odmowy dopuszczenia dowodu nie podlega zaskarżeniu, tj. nie przysługuje na nie zażalenie.
Zgodnie z wyrokiem SN z 4 kwietnia 2001 r., I PKN 571/00 (OSNP 2003, nr 14, poz. 330) dokonanie przez sąd ustaleń faktycznych na podstawie dowodów, które nie zostały w formalny sposób dopuszczone i przeprowadzone na rozprawie, narusza ogólne reguły postępowania dowodowego w zakresie bezpośredniości, jawności, równości stron i kontradyktoryjności. W odwrotnej sytuacji, gdy sąd nie dopuścił dowodu i nie wydał w tej sprawie postanowienia podważać należy nie tyle brak postanowienia, gdyż nie przysługuje na nie zażalenie, co nietrafne niedopuszczenie przez sąd I instancji dowodu zgłoszonego przez stronę i błędne ustalenia faktyczne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?