Sprzedaż wierzytelności a postępowanie sądowe
Pytanie:
"Osoba fizyczna X posiada wierzytelność wobec dłużnika spółki z o.o. Wierzyciel wniósł sprawę do sądu i na dzień dzisiejszy zapadł wyrok przeciwko dłużnikowi, korzystny dla wierzyciela. Jednak wyrok jeszcze nie jest prawomocny, gdyż dłużnik wniósł apelację, która jeszcze nie ma wyznaczonego terminu. Osoba X, zanim zakończy się całe postępowanie prawomocnym wyrokiem, podjęła decyzję o sprzedaży tej wierzytelność na rzecz osoby Y, poprzez zawarcie z nią umowy cesji wierzytelności potwierdzonej notarialnie. Czy jako nabywca tej wierzytelności osoba Y poza powiadomieniem dłużnika o umowie cesji powinna również powiadomić o tym fakcie sąd apelacyjny i czy może przed sądem apelacyjnym może wtedy występować jako następca wierzyciela? Czy jako nowy nabywca na podstawie wcześniejszego nakazu zapłaty, a obecnie nieprawomocnego wyroku, mogę dokonać poprzez komornika zabezpieczenia wierzytelności na rachunkach bankowych dłużnej spółki?"
Odpowiedź prawnika: Sprzedaż wierzytelności a postępowanie sądowe
Zgodnie z art. 192 pkt 3 kodeksu postępowania cywilnego, zbycie w toku sprawy rzeczy lub prawa, objętych sporem, nie ma wpływu na dalszy bieg sprawy. Nabywca może jednak wejść na miejsce zbywcy za zezwoleniem strony przeciwnej. Zatem, w opisywanej sytuacji, nabywca może wstąpić do postępowania w miejsce sprzedającego wierzytelność, jednakże do tego potrzebna jest zgoda drugiej strony – dłużnika. Jeżeli taka zgoda nie zostanie wyrażona, to sąd będzie orzekał tak, jakby zmiana wierzyciela nie nastąpiła. W takim przypadku w wydanym wyroku wymieniony będzie poprzedni wierzyciel, a nabywca wierzytelności będzie musiał, w celu wyegzekwowania zasądzonej wierzytelności uzyskać nadanie klauzuli wykonalności "na siebie". W tym celu, zgodnie z art. 788 kpc, do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności będzie konieczne dołączenie umowy sprzedaży z podpisem notarialnie poświadczonym. Z drugiej części pytania nie wynika jasno o jaki nakaz chodzi pytającemu. Z zadanego pytania wydaje się wynikać, iż chodzi to o nakaz w postępowaniu upominawczym, który traci moc z momentem wniesienia sprzeciwu, a dopiero wyrok sądu rozstrzyga o roszczeniu powoda. Nieprawomocny wyrok w sprawie nie jest tytułem zabezpieczenia. W tym celu konieczne jest wydanie postanowienia o zabezpieczeniu przez sąd.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?