Niestawiennictwo obu stron na rozprawie

Pytanie:

"Dłużnik otrzymał nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Wniósł sprzeciw i sąd wyznaczył termin rozprawy. Na rozprawie dłużnik ani wierzyciel nie stawili się. Jakie mogą być skutki niestawiennictwa stron w tym przypadku?"

Odpowiedź prawnika: Niestawiennictwo obu stron na rozprawie

Co do zasady stawiennictwo stron na rozprawie jest fakultatywne, tzn. rozprawa odbywa się również pod nieobecność stron, chyba że przewodniczący nałoży na stronę obowiązek osobistego stawiennictwa. Kodeks postępowania cywilnego przewiduje jednak również wyjątki od tej zasady. Zgodnie z art. 177 § 1 pkt 5 ustawy Kodeks postępowania cywilnego niestawiennictwo obu stron na rozprawie może (ale nie musi, zależy to od decyzji sądu) spowodować zawieszenie postępowania, jeżeli żadna z nich nie zgłosiła wniosku o rozpoznanie sprawy w swojej nieobecności. Wniosek którejkolwiek strony o rozpoznanie sprawy w nieobecności powoda uniemożliwia zawieszenie postępowania. Art. 209 kpc przewiduje możliwość złożenia wniosku o przeprowadzenie rozprawy w nieobecności strony (większość pism procesowych zawiera taką klauzulę). Jeśli nieobecność strony jest spowodowana nadzwyczajnym wydarzeniem lub inną znaną sądowi przeszkodą, której nie można przezwyciężyć, sąd może odroczyć rozprawę (art. 214 kpc). W razie nieobecności strony na rozprawie, przewodniczący lub wyznaczony przez niego sędzia sprawozdawca przedstawia jej wnioski, twierdzenia i dowody znajdujące się w aktach sprawy (art. 211 kpc). Nieobecność pozwanego na rozprawie może również powodować wydanie wyroku zaocznego, jednak w tym przypadku nie znajdzie to zastosowania, gdyż składał Pan w swojej sprawie wyjaśnienia (wniósł Pan zarzuty od nakazu zapłaty), co wyłącza możliwość wydania takiego wyroku (art. 340 kpc).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika