Wynagrodzenie biegłego obciążone VAT
Pytanie:
"Jako biegły sądowy z zakresu geodezji, obliczam wynagrodzenie za wykonane dla Sądów opinie (na ich zlecenia) na podstawie Taryfy Wynagrodzenia za Typowe Czynności Techniczne Biegłych Sądowych z Zakresu Geodezji i Kartografii (zawarte w Dzienniku Ustaw Nr 65/2000, poz. 776 - załącznik nr 3). Jestem na emeryturze od 2 lat. Czy obowiązuje mnie VAT, skoro jedna z dyrektyw Unii Europejskiej stanowi, że nie można pobierać VAT od wynagrodzeń (a to jest wynagrodzenie, jak wskazuje sama nazwa taryfy)? Tylko biegli z zakresu medycyny i z zakresu geodezji posługują się rzeczoną Taryfą Wynagrodzeń."
Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie biegłego obciążone VAT
Znany jest długi spór biegłych sądowych z organami podatkowi co do opodatkowania podatkiem od towarów i usług opinii sporządzanych na zlecenie sądów. Niestety organy podatkowe nieugięcie stoją na stanowisku, iż biegli sądowi są podatnikami VAT z tytułu usług świadczonych na rzecz sądów (na opodatkowanie VAT czynności biegłych sądowych z zakresu geodezji i kartografii wskazano m.in. w decyzji Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 listopada 2005 r., sygn. PPB1-4407/I/76/2005; postanowieniu Urzędu Skarbowego Warszawa-Mokotów z dnia 22 kwietnia 2005 r., sygn. 1433/NG/GV/443-48/2005/MP; postanowieniu Urzędu Skarbowego w Radomsku z dnia 3 lutego 2006 r., sygn. USIII/443-59/05; informacji Urzędu Skarbowego w Przasnyszu z dnia 18 listopada 2004 r., sygn. US-22/PO-II/443/18/04). Organy nie uznają przy tym za argument, iż należności biegłych są w tym przypadku naliczane na podstawie Taryfy Wynagrodzeń. Pojęcie wynagrodzenia nie jest na tyle precyzyjne, aby tylko na jego podstawie zwolnić biegłych z VAT i polepszyć ich sytuację prawną w stosunku do innych biegłych (ustawa o VAT posługuje się pojęciem wynagrodzenia wielokrotnie, w tym opisując czynności wprost opodatkowane VAT, np. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju).
Co więcej, organy podatkowe idą dalej, odmawiając biegłym prawa do zwolnienia podmiotowego (zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT zwalnia się od podatku podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej nie przekroczyła łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 10.000 euro. Do wartości sprzedaży nie wlicza się kwoty podatku.). Zauważa się bowiem, iż w przypadku usług świadczonych przez biegłych mamy na ogół do czynienia z usługami w zakresie rzeczoznawstwa wymienionymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług. W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997 r. brak jest odrębnej klasyfikacji usług świadczonych przez rzeczoznawców. Według nieobowiązującej już Klasyfikacji Usług, symbol 89302 obejmował usługi rzeczoznawstwa tj. m.in. sporządzanie opinii i wykonywanie ekspertyz. Mały Słownik Języka Polskiego jako rzeczoznawcę określa specjalistę powołanego do wydawania orzeczenia i opinii w sprawach spornych i wchodzących w zakres jego kwalifikacji zawodowych; biegły; ekspert. (Wyd. Nauk. PWN, Warszawa 1994 r.). Stosownie do przepisu art. 113 ust. 13 pkt 2 i ust. 14 pkt 2 ustawy o podatku VAT zwolnień, o których mowa w ust. 1 i 9 nie stosuje się do podatników świadczących usługi prawnicze, w zakresie doradztwa, a także usługi jubilerskie, wymienionych w wyżej powołanym rozporządzeniu Ministra Finansów. Zatem przyjąć należy, iż usługi świadczone przez biegłych polegające na wydawaniu opinii, ekspertyz w temacie ściśle specjalistycznym są usługami rzeczoznawców, a to oznacza, że z tytułu świadczenia ww. usług biegły staje się podatnikiem podatku VAT niezależnie od wysokości osiągniętego obrotu (nawet osiągając obroty poniżej 10.000 euro). Tak: decyzja Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 4 listopada 2005 r., sygn. PPB1-4407/I/76/2005.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?