Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Zniesienie współwłasności następuje przez:
-
podział fizyczny,
-
przyznanie własności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo
-
sprzedaż rzeczy i podział ceny.
Każdy ze współwłaścicieli może żądać, żeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział (fizyczny) rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości. Sądząc z opisu sytuacji podziałowi fizycznemu w postępowaniu o dział spadku stał na przeszkodzie właśnie brak dojazdu i brak możliwości jego ustanowienia.
Przy podziale nieruchomości bierze się pod uwagę nie tyle obszar, co wartość nieruchomości i udziałów w niej. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.
Nie można zupełnie wykluczyć, że sąd zobowiąże brata do spłat albo wydzieli Pana teściowi działkę o większym obszarze. Może być to jednak utrudnione. Przede wszystkim teść musiałby wykazywać, że jego część ma mniejszą wartość z uwagi na brak drogi. Z drugiej strony brak tej drogi może stać na przeszkodzie zniesieniu współwłasności. W razie sporu czy wątpliwości sąd powoła biegłego, który oszacuje wartość obu części. Jeśli dojdzie do wniosku, że część teścia ma mniejszą wartość, obaj uczestnicy postępowania mogą wnioskować o to, by zamiast spłat sąd orzekł o przyznaniu teściowi działki o odpowiednio większym obszarze. Zasadą jest jednak ustalenie spłat, a wydzielenie nierównych nieruchomości może uniemożliwiać fakt, iż np. druga działka straci swoje społeczno-gospodarcze przeznaczenie. Należy jednak zauważyć, że skoro wcześniej będzie zakupiona droga, to trudno mówić o mniejszej wartości tej części. Dlatego Państwa żądania mogą być też oddalone przez sąd.