Kredyt kupiecki

Pytanie:

"Proszę przybliżyć nam zasady kredytu kupieckiego. Ustawa z 20.07.2001 o kredycie konsumenckim jest za bardzo zawężona."

Odpowiedź prawnika: Kredyt kupiecki

Kredyt kupiecki nie jest niczym innym jak odroczoną płatnością pobranego przez kupującego towaru. W tego typu umowie zakup towaru następuje w innym momencie niż zapłata ustalonej za niego należności. Z tego powstała nazwa tego typu umowy, w której sprzedawca poprzez odroczenie terminu płatności przez czas tegoż odroczenia kredytuje nabywcę. W praktyce wynikające problemy dotyczące kredytu kupieckiego odnoszą się do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, które w sposób niewłaściwy zaliczają do kosztów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej wydatki związane ze spłatą wspomnianego kredytu. Omawiana umowa powinna w swej treści zawierać postanowienia dotyczące rodzaju towaru, który jest "kredytowany" przez sprzedawcę, jak również termin zapłaty, do której zobowiązany jest nabywca.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • zygmunt 2011-11-03 16:02:07

    a jak spólka cywilna ma uddokumentować przychody jak sc nie ma charakteru spółki prawnej , a pity osobiste nie sa tylko z jednej działalności


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika