Zagospodarowanie nieruchomości

Pytanie:

"Art. 35 ust. 2 pkt 5 ustawy o gospodarce nieruchomościami obliguje właściwy organ, aby w wykazie nieruchomości przeznaczonych do zbycia określił "termin zagospodarowania nieruchomości". Co należy rozumieć przez "zagospodarowanie nieruchomości"?"

Odpowiedź prawnika: Zagospodarowanie nieruchomości

Sama ustawa o gospodarce nieruchomościami nie definiuje pojęcia "zagospodarowania nieruchomości", ale często się nim posługuje. Należy tu przyjąć potoczne (słownikowe) znaczenie tego terminu, przy uwzględnieniu przepisów ustawy, które mówią właśnie o "zagospodarowaniu", w szczególności przepisu rozdziału 7 ustawy. Art. 62 stanowi, iż w umowie o oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste ustala się sposób i termin jej zagospodarowania, w tym termin zabudowy, zgodnie z celem, na który nieruchomość gruntowa została oddana w użytkowanie wieczyste. W ust. 2 przepisu czytamy, iż jeżeli sposób zagospodarowania nieruchomości gruntowej polega na jej zabudowie, ustala się termin rozpoczęcia lub termin zakończenia zabudowy. Ze sformułowań tych wynika, iż "zagospodarowanie nieruchomości" to przede wszystkim jej zabudowa, ale może to być także inna czynna (polegająca na podjęciu jakiejś aktywności, jakichś czynności) forma gospodarowania (a nie bierna, polegająca wyłącznie na korzystaniu z nieruchomości w takim stanie, w jakim już się znajduje).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika